Ventspils pludmale. 1916.g. Ventspils muzeja krājums

1916. gada fotogrāfija – Ventspils pludmale. Ja labi ieskatās, – tālumā iezīmējās Dienvidu mols. Priekšplānā izskalota, no fiksācijas enkura atrāvusies jūras mīna. Tādas jūra izmet Kurzemes krastā vēl 20.gs. 20-tajos gados. Neviena cilvēka. Tāds noskaņas foto. Nebūt ne optimistiskas noskaņas.

Tā ir ventspilniekiem šodien labi pazīstama vieta, labiekārtotā Zilā karoga pludmale, vasarā nereti pārpildīta ar relaksētiem atpūtniekiem, bet labi apmeklēta arī citos, vēsākos gadalaikos. Vētrainā laikā Dienvidu molā nereti asu izjūtu cienītājus var sastapt vairāk kā saulainās dienās.

Bet 1916. gads ir kara laiks. Pirmais pasaules karš Kurzemē, arī Ventspilī, ienāk 1915. gadā un tukša, naidīga pludmale ir mazākā no nelaimēm. Tas, ko nevar redzēt fotogrāfijā, ir steigā “salāpītā“ izspridzinātā vieta molā un nogremdētie kuģi. Kuģu gremdēšanas mērķis 1915. gadā bija aizsprostot ieeju ostā. Gadu vēlāk, vācu okupācijas laikā, bojājumi vismaz daļēji novākti, bet kādreiz modernā ostas infrastruktūra ir pilnībā izpostīta un tāda būs vēl vairākus gadus. Pilsētas iedzīvotāju skaits samazinājies desmit reizes. Tādi ir kara postījumi.

Kaut kas līdzīgs šobrīd notiek Ukrainā. Bet Putina agresijas rezultātā Ukrainas pilsētas ir izpostītas daudz smagāk. Daudzkārt smagāk. Karš Ukrainā ir tālu? Karš Ukrainā ir cieši līdzās. Gruzd, draud izplesties plašāk. Tepat līdzās paaugstinātā gatavībā ir militarizētais  Kaļiņingradas apgabals.  Kādus 350 km no Ventspils pludmales. Ukraina šobrīd cīnās ne tikai par savu valsti. Ukraina cīnās pret Putina “krievu pasaules” izpratni. Cīnās par mums visiem. Cīnās, lai putiniskais neprāts neiet plašumā. Lai šādas Baltijas jūras piekrastes fotogrāfijas būtu tikai muzeju un arhīvu krājums kā senas vēstures liecības.

© Ventspils muzejs, Dr.hist. A.Vijups