Piejūras brīvdabas muzejs

Muzejs dibināts 1954. gadā Ventspilī kā Jūras zvejniecības brīvdabas muzejs. Apmeklētājiem to atvēra 1962. gada 3. jūnijā. Muzeja idejas autors un pirmais direktors Andrejs Šulcs pārved uz topošo muzeju pirmās laivas, zvejnieku dzīvojamās un saimniecības ēkas, kā arī šaursliežu dzelzceļa vilcienu.

Šobrīd Piejūras brīvdabas muzeja krājumu veido vairāk nekā 24 000 priekšmetu. Ekspozīcijā Piejūras brīvdabas muzejs iepazīstina ar Kurzemes piekrastes iedzīvotāju ikdienu un atspoguļo latviešu, lībiešu zemnieku un zvejnieku dzīvi. Tur var apskatīt lauku sētām raksturīgās celtnes, tai skaitā vējdzirnavas no Užavas pagasta, dūmnamus, kūpinātavas un tīklu būdas ar sadzīvē raksturīgiem eksponātiem. Piejūras brīvdabas muzejā atrodas Smiltnieku māja – 19. gs. beigām raksturīga piepilsētas dzīvojamā ēka un ar savu saglabātības pakāpi tā ir unikāla gan Ventspils, gan arī visas Latvijas pilsētvides apbūvē, un Lielirbes baptistu lūgšanu namu.

Tāpat šeit var iepazīt plaša jūras zvejas laivu un Baltijas valstīs lielāko enkuru kolekciju ar vairāk kā 140 eksponātiem no 17.gs. līdz pat mūsdienām. Ventspils Piejūras brīvdabas muzejā pašlaik aktīvi notiek muzeja eksponātu – vēsturisko zvejas laivu un citu ar zvejniecību saistītu priekšmetu restaurācija. Daļa laivu ir transportētas uz darbnīcām Rīgā, dažas lielākās laivas plānots atjaunot uz vietas muzeja teritorijā. Restaurāciju plānots paveikt līdz ziemai. Sadarbībā ar Ventspils komunālo pārvaldi tiek strādāts pie būvprojekta izstrādes laivu nojumei. Ja viss noritēs veiksmīgi, tad laivu nojumes būvniecības darbi plānoti rudens pusē.

Piejūras brīvdabas muzejā iemīļota izklaide un reizē izziņas objekts ir Mazbānītis, kuram izbūvēta 1,4 km gara Riņķa līnija un 3,0 km gara Kalna līnija. Pirmā pasaules kara laikā šādu satiksmes līdzekli ierīkoja vācu karaspēks, un dzelzceļa līnija savienoja Ventspili ar jūrmalas zvejniekciemiem. Kopš 1964. gada viena no nelielā skaitā Vācijā ražotajām lokomotīvēm ir muzeja īpašums un priecē apmeklētājus, pateicoties ziedotāju atbalstam, t.sk. SIA “LDZ ritošā sastāva serviss” atbalstam.

Muzejā tiek atzīmēti gan gadskārtu, gan pilsētai svarīgi svētki – slāvu meteņi “Masļeņica”, Lieldienas, Jūras svētki un Pilsētas svētki, Pagastu diena un Mazbānīša svētki.

Muzejs atvērts apmeklētājiem no 2020. g. 1. maija līdz 31. oktobrim no otrdienas līdz svētdienai 10-18, pirmdienās – slēgts. Ārpus sezonas lūgums iepriekš sazināties ar muzeju par apmeklējumu. Muzejpedagoģijas nodarbības notiek visa gada garumā.

LDz strukturu logotipi_reklama.cdr