Ventspils muzeja struktūrvienība Piejūras brīvdabas muzejs ir apmeklētāju iemīļota vieta, kur var nolikt malā ikdienas rūpes un izbaudīt senču spēku un gudrību, jūras tuvumu un jūrmalniekiem tuvo zvejniecības nozari.

Šobrīd Piejūras brīvdabas muzejs ceļā uz savu ilgo sapņu piepildījumu – top Laivu māja, kurā tiks iekārtota Baltijā lielākā jūrniecības ekspozīcija ar tikko atrestaurētām laivām, kā arī drīz sāksies jaunas muzeja ēkas būvniecība. Notiek darbi pie jaunās pastāvīgās ekspozīcijas izveidošanas, lai atkal un atkal mēs varētu pārsteigt un iepriecināt muzeja apmeklētājus un tos, kuriem ir mīļš tieši šis muzejs.

Muzejā vienmēr ir rosība – ne tikai jāsakopj muzejā esošās brīvdabas teritorijas, bet arī jāuzrauga muzejam uzticētās vēsturiskās vērtības. No 2020. gada Piejūras brīvdabas muzejs veic sistemātisku vēsturisko ēku niedru jumtu nomaiņu. Pirms diviem gadiem tika nomainīts jumts “Robežnieku” sētas kūtiņai un klētiņai, šogad kārta sētas centrālajai ēkai – dzīvojamam namam. Patiešām pārsteidzoši, ka mūsdienās vēl joprojām ir cilvēki, kas zina šo seno jumta klāšanas tehniku – darbus veic SIA “Ozols-OM”.

Muzeja lepnums ir šaursliežu dzelzceļš un tvaika lokomotīve Mazbānītis, kas vasaras sezonā vizina ļaudis vai nu nelielā Riņķa līnijā, vai garākā izbraucienā uz staciju “Kalns”, kur atrodas unikāla dzelzceļa iekārta – lokomotīvju griezulis, ar kuras palīdzību iespējams apgriezt lokomotīvi, lai tā varētu doties atpakaļceļā, jo tvaika lokomotīves brauc tikai ar skursteni pa priekšu. Agrāk daudzās Latvijas dzelzceļu stacijās atradās griezuļi. Mūsdienās Latvijā griezuļi vēl saglabājušies vienīgi Rīgā, Jelgavā un Gulbenē, Ventspilī, bet aktīvi tiek izmantots tikai Ventspilī.

Sestdien, 15. maijā no plkst.18.00-21.49 Muzeju naktī “Robežas starp veco un jauno” – aicinām iepazīt jaunās ēkas aprises, kā arī atvadīties no agrākā muzeja, uzrakstot pastkartēs atmiņas un vēlējumus muzejam! Ventspils – pilsēta ar rītdienu!