Piejūras brīvdabas muzeja ēkas

Smiltnieku māja

Piejūras brīvdabas muzejā jau 10 gadus ir apskatāma 19. gs. beigu piepilsētas zemnieka dzīvojamā māja „Smiltnieki”. Tā ir saglabājusi savu sākotnējo 1874. gada apjomu.. Mājas vietā reiz esot bijis māla karjers, kas piebērts ar kāpu zemi un tad uzcelta māja. Māja pārvesta uz muzeju 2008. gadā, no Ventspils, Tārgales ielas 4 (tagadējā Pārventas bibliotēkas atrašanās vieta). Vecākais materiāls, kuru izdevās apzināt, ir ar 1948. g. datēts inventarizācijas plāns, kurā kā īpašniece minēta Valentīna Sakne (vēlāk Žūka). Ēkas plānojums gan sākotnēji esot bijis nedaudz savādāks, proti, tās centrālajā daļā esot bijis manteļskurstenis, pie kura sānu malām uz abām pusēm atradušās lielas „maizes krāsnis”, kas kurinātas no manteļskursteņa puses. Piejūras brīvdabas muzejā māja iekārtota ar autentiskiem priekšmetiem, piemēram, senlaiku bērnu gultiņu un kamīnplītīm, kuri raksturo vienas dzimtas piecu paaudžu dzīvi. Ēka, pateicoties saudzīgajam vēsturnieku un restauratoru darbam, saglabājusi savu dzīvo elpu un gaida jaunus un ziņkārīgus muzeja apmeklētājus.