Livonijas ordeņa pilī pēc restaurācijas veikšanas eksponēta lāde no 18.gs. beigām. Restaurācija tika veikta ar Valsts kultūrkapitāla fonda finansiālu atbalstu, lielu pienesumu sniegusi arī firma SIA “Intarsija”, kas veica šīs lādes restaurāciju.

Lāde ir ievērojama ar saviem izmēriem, ļoti skaistajiem apkalumiem ar vēlā baroka iezīmēm. Pirms lādes nonākšanas muzejā, tā atradās Ventspils novada, Vārves pagasta “Avotiņu” mājas bēniņos, kur tikusi lietota dažādu mantu glabāšanai – segas, spilveni, dvieļi u.c. lietas. Tāpat tā lietota kā graudu lāde, par ko liecināja iekšpusē saglabājušās graudu paliekas.

Tā kā māja tikusi pārpirkta, lāde bēniņos jau atradusies no iepriekšējiem saimniekiem, tādēļ precīza lādes izcelsme nav zināma, tomēr ļaudis zinājuši teikt, ka tā iegūta no Pasiekstes muižas. Ņemot vērā lādes milzīgos apmērus (h – 123 cm; 189 x 88 cm), nostāsts ir samērā ticams, jo tāda veida lādes raksturīgas muižu saimniecībām, kas norāda uz pārticīgu dzīvi. Iespējams, ka tā izmantota ziemas drēbju glabāšanai. Līdzīga lāde atrodas arī Bauskas pils muzejā.

Pirms restaurācijas

Pēc restaurācijas