Tuvojas Lieldienas. Gatavojoties svētkiem, bieži apdomājam, kādos traukos tiks pasniegts svētku ēdiens. Ventspils muzeja krājums var lepoties ar  skaistu aptuveni simts gadus vecu kafijas – tējas servīzi, kas likta galdā svētkos Teodora Spādes ģimenē.

Daudzkārt priekšmets nonāk muzeja krājumā kā sava laika liecinieks, bet dažos gadījumos tam vēl ir pievienotā vērtība – tas ir bijis saistīts ar kādu cilvēku vai notikumu. Krājumā esošā servīze līdzi nes stāstu par ventspilnieku Teodoru Spādi, kurš bija latviešu jūrnieks, kara flotes virsnieks, Latvijas Jūras krastu aizsardzības eskadras komandieris (1931—1938), Latvijas Kara flotes komandieris un pirmais admirālis – latvietis. Teodors Spāde dzimis 1891. gada 7. martā Ventspilī zvejnieka Jura Spādes un viņa sievas Annas ģimenē.

Kad T. Spādes radiniece muzejam uzdāvināja servīzi, tā nebija saglabājusies pilnā komplektācijā, bet tas ir piedodams, jo tā piedzīvojusi dažādus vēstures līkločus. Muzeja krājuma fotokolekcijā savukārt ir fotogrāfijas kopija, kurā redzamas T. Spādes mātes 80 gadu jubilejas svinības 1931. gadā Ventspilī, Užavas ielā 11. Uz mielastu ieradies arī slavenais ventspilnieks un uz svinību galda redzama muzeja krājumā esošā servīze.

T.Spādes mātes Annas 80 gadu jubileja. 1931.gads. No Ventspils muzeja krājuma

Servīzes traukiem nav ražotāja marķējums, bet muzeja darbinieki izpētes gaitā, salīdzinot citu servīžu formas, konstatējuši iespējamo ražotāju un izgatavošanas laiku. Servīze, visticamāk, izgatavota M. S. Kuzņecova sabiedrības porcelāna un fajansa fabrikā laikā no 1887. – 1915. gadam.