5.augustā, plkst 15:00, Livonijas ordeņa pilī viduslaiku dziedājumi “Madrigāli”.

Maruta Hmeļevska /soprāns/

Daiga Būda /soprāns/

Baiba Mežsēta /alts/

Miķelis Zumbergs /tenors/

Pēteris Vaickovskis /bass/

            Arī Livonijas ordeņa laikos cilvēki meklējuši iespēju garīgi bagātināties ne tikai dievnamos, bet arī laicīgajā dzīvē, papildinot to ar kumēdiņu dziesmu spēlēm vai dziesmām mātes valodā (madrigāliem). Līdz ar sakrālās un laicīgās dzīves attīstību, veidojās mijiedarbe, kurā radās vienota kultūra ar grūti nošķiramu sakrālo un laicīgo ietekmi.

             Madrigālu saturs atklāj visdažādākās dzīves ainas – tiek vārsmots par priekiem un bēdām, par uzvarām un zaudējumiem, par grūto ikdienas soli, aizmiršanos vīna skurbumā, arī par vīru un sievu runām tirgus laukumā. Šajā koncertprogrammā skanēs arī mūzikas stilizācijas, izmantojot ne tikai senās mūzikas atsauces un citātus, bet arī dzeju, radot sava veida tiltu no senatnes līdz mūsdienām.

            Koncertā būs dzirdamas senas melodijas ar izdziedātu vārdu no tālām zemēm un valodām – skanēs vācu, franču, angļu, itāļu, kā arī latviešu valoda, kas visnotaļ atbilst 13.–16. gadsimta situācijai Latvijas teritorijā, kad tika piedzīvota dažādu tautu kultūru mijiedarbe. Tāpat koncerta programmu saistošā veidā klātienē komentēs diriģents un senās mūzikas pazinējs Pēteris Vaickovskis, sniedzot skaidrojumus par mūziku un laikmeta estētiku.

Senās mūzikas ansamblis Modus Vivendi dibināts 2006.gada janvārī, savu darbību sākot Jumpravas evaņģēliski luteriskajā baznīcā. Tā dalībniekus vieno interese par renesanses un baroka mūzikas stilistiku, tāpēc Modus Vivendi repertuārā visplašāk pārstāvēti tieši šo laikmetu skaņdarbi.

Šobrīd kolektīvs ierindojas starp labākajiem pusprofesionālajiem ansambļiem Latvijā un regulāri ar labiem panākumiem piedalās ikgadējās Latvijas ansambļu skatēs. 2022.gada jūnijā, apvienojot spēkus ar kamerkori DeCoro, ansamblis ņēma dalību pazīstamajā Bachfest Leipzig mūzikas festivālā Vācijā, kopā ar orķestri un solistiem atskaņojot J.S.Baha Lieldienu oratoriju, BWV 249. Tomēr, sekojot savā nosaukumā ietvertajam dzīves aicinājumam, vislielāko gandarījumu ansamblim sagādā dalīšanās savā mīlestībā uz seno mūziku ar visplašāko Latvijas reģionu un sabiedrības slāņu klausītājiem, uzstājoties daudzās Latvijas pilīs, muižās un dievnamos.

Ansambļa mākslinieciskais vadītājs un diriģents Pēteris Vaickovskis ieguvis maģistra grādu Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā kora diriģēšanas specialitātē pie asoc. prof. Sigvarda Kļavas. Teorētiskās un praktiskās zināšanas senajā mūzikā papildinājis arī Amsterdamas Mūzikas konservatorijā pie profesora Jos van Veldhoven. Mācījies trombona spēli pie emer. prof. B.Voļaka, ērģeļspēli pie asoc. prof. V.Kalnciemas un klavesīna spēli pie asoc. prof. A.Kalnciemas. Zināšanas papildinājis arī pie Dirka Snelinga, Doulce Mémoire, Paul Hillier, Peter Phillips un citiem renesanses mūzikas speciālistiem.