Ventspils muzejā, Livonijas ordeņa pilī 25.novembrī plkst. 12.00 notiks konkurss “Kurzemes prozas lasījumi 2023”, kas tiek organizēts sadarbībā ar Ventspils bibliotēku, Ventspils muzeju un festivālu “Prozas lasījumi” jau desmito reizi.

Konkursam savus darbus kopumā iesūtījuši 17 autori no Kurzemes. Galvenā balva ir iespēja piedalīties festivālā “Prozas lasījumi” Rīgā, kas norisināsies decembra sākumā.

Šogad konkursa žūrijā strādā literāti: Jānis Vādons, Ieva Rupenheite, Dace Meiere, kā arī Ventspils bibliotēkas pārstāve Vita Ozola un Rakstnieku mājas ilggadīgā vadītāja Andra Konste.

Kurzemes prozas lasījumus atbalsta Ventspils valstspilsētas pašvaldība un Ventspils muzejs.

Kā arī pasākumā tiks pasniegtas Ventspils valstspilsētas pašvaldības izcilības stipendijas.

Ventspils valstspilsētas pašvaldība sadarbībā ar Starptautisko Rakstnieku un tulkotāju māju kā katru gadu, novērtējot Latvijā pazīstamu un nopelniem bagātu autoru devumu, kā arī jaunu, bet spilgtu debitantu veikumu, pasniegs divas Izcilības stipendijas: Latvijas kultūrā nozīmīgam, nopelniem bagātam un jaunam, daudzsološam literātam.

Ekspertu komisija lēma izcilības stipendijas šogad pasniegt:

Rakstniekam Ērikam Hānbergam un literatūrkritiķei Jūlijai Dibovskai

Ēriks Hānbergs

Ēriks Hānbergs (1933) – rakstnieks, publicists un žurnālists. Ieguvis pedagoģisko izglītību Cēsu skolotāju institūtā un Liepājas Pedagoģiskajā institūtā, taču pievērsies žurnālistikai, žurnālista gaitas uzsākot Liepājā. Bijis Liepājas pilsētas un rajona laikrakstu literārais līdzstrādnieks, laikraksta “Cīņa” korespondents un nodaļas vadītājs, kā arī laikraksta “Neatkarīgā Cīņa” redakcijas biedrs. Ilgus gadus sekojis līdzi lauku cilvēku dzīvei un darbiem, vērojumus dokumentējot savos darbos. Prozai raksturīgs spēcīgs dokumentālisms, asu dzīves pretrunu atmaskojums, sulīgs un labsirdīgs humors, ietilpīgs dialogs. Iedibinājis grāmatu sēriju “Jakubāna un Hānberga bibliotēka”, konkursu par sakoptāko Latvijas lauku sētu, Rīgas Latviešu biedrībā vadīto Omulības kubiņu – ar mērķi uzturēt humora žanru un vairot labestību un optimismu. Ir Rīgas Latviešu biedrības domnieks un Ordeņu kapitula loceklis.

Jūlija Dibovska

Jūlija Dibovska (1987) – redaktore, literatūrkritiķe, kultūras žurnāliste, literatūrzinātniece un tulkotāja. Profesionālā darbība saistīta ar izdevējdarbību, kultūras presi un projektu vadību, regulāri publicē literatūrkritiku un grāmatu apskatus. Beigusi Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultātes Baltu filoloģijas bakalaura un maģistra studiju programmu, Literatūrzinātnes, folkloristikas un mākslas doktorantūru. Saņēmusi Kārļa Dziļlejas fonda balvas par semestra, bakalaura un maģistra darbiem literatūrzinātnē. Bijusi literāro tekstu vietnes “Ubi Sunt” redaktore un LU Akadēmiskā projekta “Ubi Sunt” vadītāja, viena no šī resursa izveidotājām. Strādā par izdevniecības “Latvijas Mediji” redaktori un projektu vadītāju.

Izcilības stipendijas tiek piešķirtas katru gadu, kas paredz 500 EUR naudas balvu un četru nedēļu dzīvošanu Starptautiskajā Rakstnieku un tulkotāju mājā.

Izcilības stipendijas līdz šim piešķirtas šādiem nopelniem bagātiem autoriem: Valdim Biseniekam, Andrim Kolbergam, Knutam Skujeniekam, Imantam Auziņam, Uldim Bērziņam, Gundegai Blumbergai, Jurim Zvirgzdiņam, Viesturam Vecgrāvim, Viktoram Avotiņam, Guntaram Godiņam, Ievai Lešinskai, Jānim Lejiņam

Un šādiem jauniem perspektīviem literātiem: Andrim Ogriņam, Arvim Vigulam, Artim Ostupam, Alisei Zariņai, Jānim Vādonam, Jānim Joņevam, Zandai Tereško, Svenam Kuzminam, Valteram Dakšam, Marijai Luīzei Meļķei, Elvīrai Bolmai, Vasilijam Karasjovam, Akselam Hiršam

Vairāk informācijas par balvām www.ventspilshouse.lv un Facebook.