No 18.-24.septembrim Ventspils pilsētvidē norisinās J.F.Tīdemaņa glezniecības plenērs 2023’, ko organizē Ventspils muzejs ar Ventspils valstspilsētas, Valsts kultūrkapitāla fonda un Kurzemes Kultūras programmas atbalstu. Šogad plenērā, kas nosaukts par godu ventspilniekam, izcilajam gleznotājam Jānim Ferdinandam Tīdemanim (1897-1964), piedalās mākslinieki gan no Latvijas, gan Igaunijas – Aija Zariņa, Agra Rītiņa, Nugzars Paksadze, Jānis Jēkabsons, Inga Insberga un Tiiu Rebane (EST),  Karls Kristjens Nagels (EST).

Ventspils muzejs plenēra norises laikā iepazīstinās ar plenēra dalībniekiem. Šajā rindās par mākslinieci Aiju Zariņu.

Nozīmīgā latviešu mūsdienu māksliniece Ventspils muzeja organizētajā plenērā piedalās godpilno trešo reizi. Aijas Zariņas plenērā radītās gleznas ir koncentrēti vides vērojumi, kas izvēršas arī klusajās dabās. Muzeja mākslas krātuvē nonākušas narcises no stiklaini caurspīdīgā “Pavasara” (2010) un gandrīz kraukšķīgās rudens “Sēnes”(2020).

Aija Zariņa veidojusi arī objektus un telpiskas instalācijas, pārstāvējusi Latvijas mūsdienu mākslu daudzviet ārvalstīs. Bijusi scenogrāfe vairākiem M.Ķimeles iestudējumiem (Mani mīl Šekspīrs, Rutes grāmata, Karalis Līrs). 20.gs. 90.gados viena no t.s. Maigo svārstību grupas (I.Iltnere, S.Krastiņa, J.Mitrēvics, E.Vērpe, Ģ.Muižnieks), kas kopīgi veidoja lielformāta projektus t.sk. kopīgu gleznošanu klātesot skatītājiem (1990). Plaša izstāžu ģeogrāfija, darbi bijuši redzami ne tikai daudzviet Eiropā, bet arī ASV un Krievijā. Darbi atrodas daudzās kolekcijās, tai skaitā Latvijas Nacionālā mākslas muzeja topošā Laikmetīgās mākslas muzeja krājumā. Mākslinieces radītais vienmēr pārsteidz, turoties uz smalkās robežas starp primitīvismu un tīrradni.

Aija Zariņa “Sēnes” (2020)