Septembra otrās nedēļas nogalē – no 8. līdz 10. septembrim Latvijā norisināsies Eiropas kultūras mantojuma dienas.

Ik gadu katra Eiropas valsts izvēlas sev aktuālu tēmu kultūras mantojuma jomā un to reprezentējošus objektus. Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde šogad Eiropas kultūras mantojuma dienās ir izvēlējusies pievērst sabiedrības uzmanību Latvijas kultūras mantojuma aizsardzības sistēmas simtgadei. Kultūras mantojuma saglabāšanas pirmsākumi meklējami jau antīkajā pasaulē, taču par tā juridisku aizsardzību un sistēmas izveidi mūsdienu izpratnē var runāt tikai pēc Lielās franču revolūcijas, kad Francijā tika pieņemts likums par mākslas, vēstures un zinātnes pieminekļu aizsardzību un izveidota Francijas vēstures pieminekļu galvenā inspekcija. 19.gs. un 20.gs. sākumā Francijas piemēram sekoja daudzas Eiropas valstis, arī Latvijas teritorijā aktivizējās atsevišķi senatnes pētnieki un biedrības, taču kultūras mantojuma aizsardzības sistēmas izveide Latvijā sākās tikai pēc neatkarīgas valsts nodibināšanas, kad 1923.gadā tika pieņemts likums par pieminekļu aizsardzību un izveidota Pieminekļu valde. Uz savas darbības 35 gadiem šogad atskatās arī Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde, kas Latvijas kultūras mantojuma aizsardzības simtgades reprezentēšanai ir izvēlējusies simts nozīmīgus kultūras mantojuma objektus, par kuriem stāstījums iekļauts arī ikgadējā Eiropas kultūras mantojuma dienām veltītā izdevumā. Tostarp, Livonijas ordeņa pils Ventspilī  un Ventspils pilsētas vēsturiskais centrs ir šā gada Eiropas kultūras mantojuma dienām nominētie objektu vidū.

Eiropas kultūras mantojuma dienu pasākumi Ventspilī notiks sestdien, 9. septembrī.  Pilsētnieki un viesi tiek aicināti tuvāk iepazīties ar divām mūsu Vecpilsētas izcilībām, diviem atšķirīgiem valsts nozīmes arhitektūras pieminekļiem – noslēpumaino, izcilas kultūrvēsturiskas vērtības glabājošo, vēl neatjaunoto koka ēku Tirgus ielā 5 un  Ventspils pilsētas simbolu –    restaurēto Ventspils muzeja mājvietu – Livonijas ordeņa pili Jāņa ielā 17, Ventspilī.  Ēkas Tirgus ielā 5 tehniskais stāvoklis pašreiz neatļauj tajā uzņemt viesus, tāpēc tās restaurācijas koncepcijas autora, arhitekta Pētera Blūma stāstījums notiks kaimiņos – nesen atjaunotajā vēsturiskajā ēkā Akmeņu ielā 5. Savukārt, ekskursija, ko Livonijas ordeņa pilī vadīs Ventspils muzeja vadošā vēsturniece Māra Dāvida, blakus zināmajam par pili, atklās gan tikko izzināto, gan vēl nezināmo un neizzināto.

Eiropas kultūras mantojuma dienas Ventspilī:

Sestdien, 9.septembrī

Plkst.12.00 – Ventspils pašvaldības Digitālās transformācijas centra ēkā Akmeņu ielā 5 arhitekts, būvmākslas mantojuma restaurācijas vecmeistars Pēteris Blūmsatklās valsts nozīmes arhitektūras pieminekļa – ēkas Tirgus ielā 5 izpētes rezultātus un  restaurācijas koncepciju.

Plkst. 14.30  –  Livonijas ordeņa pilī, Jāņa ielā 17 –  par zināmo, nezināmo, izzināto un neatklāto – ekskursija pilī, vada Ventspils muzeja vadošā vēsturniece Māra Dāvida

Eiropas kultūras mantojuma dienu pasākumus Ventspilī organizē Ventspils muzejs un  Ventspils valstspilsētas pašvaldības iestādes “Ventspils domes administrācija”  Arhitektūras un pilsētbūvniecības nodaļa, sadarbībā ar Ventspils Digitālo centru. Visiem interesentiem ieeja uz abiem pasākumiem ir bez maksas.

Ar Eiropas kultūras mantojuma dienu pasākumu programmu Latvijā var iepazīties Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldes interneta mājaslapā:

Turpmākai informācijai:

Inga Apmane, pilsētas galvenās arhitektes vietniece vēsturiskās pilsētvides jautājumos, 63601186

Solvita Ūdre, Ventspils muzeja direktore tālr. 63607025