Noslēdzies tāmnieku dialekta konkurss Pe mums ventiņes II, ko organizēja Ventspils muzejs ar Ventspils pilsētas domes un Kurzemes kultūras projektu konkursa atbalstu.

Konkursa uzdevums bija rosināt literātus, stāstniekus, kā arī citus interesentus radīt dažādu žanru (stāsts, humoreska, miniatūra, dzeja) darbus par sev tuvām tēmām ventiņu izloksnē; mudināt novada iedzīvotājus vākt aizmirstus un no ikdienas leksikas izgājušus ventiņu izloksnes vārdus. Tāmnieku dialekta literārajā konkursā Pe mums ventiņes II tika iesūtīti 14 autoru darbi – īsproza, peršas un luga –  no Ventspils, Rojas, Dundagas un Valmieras.  Iepazinusies ar iesniegtajiem darbiem, žūrijas komisija nolēma: 1. vietu un galveno balvu piešķirt Laimdotai Sēlei par darbu Ventiņmēl pret depresij, 2. vietu un veicināšanas balvu piešķirt Uldim Krastam par darbu Kā mēs spēlēj futen, 3. vietu un autoratlīdzību – Aijai Kaminskai par darbu Māns bērndiens pe ezer, kā arī izteikt žūrijas atzinību Zlēku bibliotēkas radošajiem pārstāvjiem par darbu Kā mēs kauss rāceņs. Uzvarētāju apbalvošana notika Pagastu dienā Piejūras brīvdabas muzejā.

Diez vai ikdienā bieži aizdomājamies, ka Ventspils pusē lietotais tāmnieku dialekts, tautā saukts par ventiņu valodu, ir viena no nemateriālajām kultūras vērtībām. Diemžēl dialekts laika gaitā pamazām izzūd, samazinās tajā runājošo skaits. Lai saglabātu Ventspils izloksnes īpatnības un uzturētu sabiedrībā dzīvu interesi par dzimto izloksni, rakstnieka Herberta Dorbes muzejs Senču putekļi četrus gadus (2004–2007) rīkoja literāro darbu radīšanas tāmnieku dialektā jeb ventiņu valodā konkursu Pe mums ventiņes. Konkursam četru gadu laikā tika iesūtīti 53 agrāk nepublicēti darbi no daudzām Latvijas vietām (Ventspils, Ventspils novads, Rīga, Valmiera, Talsu novads), kā arī no ASV. Četros gados godalgotie darbi apkopoti grāmatā Pe mums ventiņes I. Literārā konkursa laureātu darbi (2010, sast. U. Grīnbergs).

Konkursam iesūtītie darbi tiks publicēti arī laikrakstā “Ventas Balss”.

Inese Aide, tālr. +371 636 25004

[Not a valid template]