Ventspils muzejs pirmoreiz Latvijā 9.- 10. jūnijā Ventspilī organizē Viduslaiku mūzikas festivālu. Viduslaiku mūzikas jomā Latvijā šādi festivāli līdz šim nav notikuši, un Ventspils muzejs Livonijas ordeņa pils ar savu 700 gadu ilgo vēsturi, izcilo akustiku, dažādajām telpām ar koncertu iespējām ir piemērota vide šādam notikumam. Viena no festivāla plānotajām nākotnes sadaļām ir sadarbība ar Ventspils Mūzikas vidusskolu meistarklašu un lekciju formā. Šogad būs pieteikums festivālam – publiska lekcija plašai auditorijai par viduslaiku mūziku un vienas dienas mūzikas festivāls Livonijas ordeņa pilī, kas pieskaņots bruņinieku turnīram “Lilium Vindaviensis”, kurā piedalīsies seno cīņu klubi no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas un Baltkrievijas.
Guntara Prāņa lekcija par viduslaiku mūziku “Viduslaiku mūzikas aizraujošais stāsts Eiropas kultūras vēsturē” notiks 9. jūnijā plkst. 12.00 Ventspils bibliotēkā. Lekcijā ar video un audio piemēru palīdzību klausītājs tiks aizvests uz tālo un noslēpumaino viduslaiku pasauli, kurā blakus meditatīvajam gregoriskajam korālim klosteros eksistēja arī tādas temperamentīgas mūzikas formas kā trubadūru dziesmas un mistēriju spēles. Tas viss savulaik veidoja Vakareiropas mūzikas pamatus, kuru ietekme sniedzas līdz pat mūsdienām. Guntars Prānis ir J. Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas profesors Senās mūzikas katedrā, kā arī senās mūzikas ansambļa “Schola Cantorum Riga” dibinātājs un vadītājs, sniedz meistarklases un lasa vieslekcijas Latvijā un ārzemēs.
Ventspils Livonijas ordeņa pilī festivāla programma piedāvās iepazīt seno un noslēpumaino viduslaiku pasauli dažādās skaņās un repertuāros. Blakus gregoriskajam korālim un dūdu skaņām būs iespēja dzirdēt divus unikālus un Latvijā faktiski nepazīstamus instrumentus – rata liru un organetto. Organetto ir ērģeļu priekštecis, ko novieto uz viena ceļa un spēlē ar vienu roku, ar otru darbinot rokas plēšas.10. jūnijā plkst. 16.00 Livonijas ordeņa pilī koncertprogrammā “Hildegardes dziedājumi” iekļauta Hildegardes fon Bingenas proza un mūzika, ko atskaņos Ieva Parša (soprāns) un Ieva Nīmane (blokflauta). Plkst. 18.00 apmeklētāji aicināti noklausīties Organetto & Clavisimbalum – eksotiskos viduslaiku instrumentus, kas Latvijā skanēs pirmo reizi Ilzes Bertrānas izpildījumā, papildinot muzicēšanu ar stāstījumu. Plkst. 20.00 programmā “VIGILIA” – gregoriskie dziedājumi un dūdas ansambļa “Schola Cantorum Riga” un Ievas Nīmanes (dūdas) izpildījumā.
Latvijas Nacionālās operas soliste Ieva Parša Ventspils publikai ir labi pazīstama, ne vienreiz vien piedaloties dažādās programmās. J. Vītola Mūzikas akadēmijā studējusi kordiriģēšanu un vokālo mākslu, ieguvusi maģistra grādu. Piedalījusies dažādos lielas formas vokāli instrumentālo darbu atskaņojumos, specializējusies baroka un laikmetīgās mūzikas interpretācijās, bet spilgtākā ir kamermūzikas žanrā. Dziedātāja tiek uzteikta par izsmalcinātu stila izjūtu, lieliskajām spējām interpretēt 20. gs. mūziku. Par latviešu komponistu solodziesmu un īpaši eksperimentālās lirikas pirmatskaņojumiem Ieva Parša saņēmusi Latviešu mūzikas balvu (2008).
Viena no Latvijā labākajām dūdiniecēm Ieva Nīmane (oboja, blokflauta, virstoņu flauta, dūdas, stabule, kokle, duduks u.c.) Mūzikas akadēmijā ieguvusi maģistra grādu, mācījusies Bergenas universitātē Norvēģijā. Viņa strādā par pasniedzēju Mūzikas akadēmijā, J. Ivanova Rēzeknes mūzikas vidusskolā, Bolderājas Mūzikas un mākslas skolā, Rīgas Doma kora skolā. Mūziķe ir tautas mūzikas grupas “Abra” un muzikālās apvienības “Pērkonvīri” dalībniece, senās mūzikas ansambļa “Inégalité Mystique” (Shakespeare’s Consort) dibinātāja un vadītāja, kā arī baroka orķestra “Collegium Musicum Riga” (blokflauta, baroka oboja) mūziķe. Kā tradicionālo instrumentu izpildītāja koncertējusi kopā ar Latvijas Radio kori, Valsts kamerorķestri “Sinfonietta Riga”, LNSO, vokālo grupu Schola Cantorum Riga” u.c.
Klavesīniste un ērģelniece Ilze Bertrāna (Bertrand) ieguvusi bakalaura grādu J. Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā, maģistra grādu Malmes Mūzikas akadēmijā Zviedrijā, studējusi seno mūziku Parīzē un klavesīnspēli Hāgas Karaliskajā konservatorijā.
Vokālā grupa “Schola Cantorum Riga” specializējusies senās mūzikas, sevišķi gregoriskā korāļa, autentiskā interpretēšanā, un tai ir ļoti plašs un daudzveidīgs repertuārs. Grupas dziedātāji ir profesionāli mūziķi un mūzikas studenti, kurus vieno mīlestība uz seno mūziku. Grupa atskaņo gregorisko korāli, balstoties uz neimu rokrakstu interpretācijas norādēm un jaunākajiem pētījumiem semioloģijas jomā. Grupa daudz koncertē Latvijā un ārzemēs, kā arī regulāri veic ierakstus. Par CD “Rīgas mesa” saņemta Latvijas Ierakstu gada balva.
Festivālu atbalsta Ventspils pilsētas dome un Valsts Kultūrkapitāla fonds