Ventspils muzeja Herberta Dorbes namā “Senču putekļi” iekārto virtuves ekspozīciju, kas top, atbilstoši  ēkas īpašnieka aktīvākajam dzīves periodam – 20.gs. 60.-80. gadiem. Jau savu dzīves telpu atradis virtuves galdiņš, gāzes plīts ar cepeškrāsni un pavisam drīz kādreizējā rakstnieka virtuvē iekārtosies arī 1957.gadā ražotais Saratovas rūpnīcas ledusskapis.

 1939.gadā dibinātais uzņēmums sākotnēji bija piesaistīts aviorūpniecībai,  pēc Otrā pasaules kara pārorientējās un viens no pirmajiem kādreizējā Padomju Savienībā sāk ražot ledusskapjus. Modelis Saratov II (Саратов-II) izrādījās ilgdzīvotājs, jo ielūkojoties interneta plašumos, var izlasīt šīs ledusskapja markas īpašnieku daudzās sirsnīgās vēstules un atsauces.

Piemēram, “Ģenerāldirektora kungs! Domāju, ka jums būtu interesanti dzirdēt manu ziņu. Tālajā, 1966.gadā, kad ģimenē piedzima meita, es no kaimiņiem nopirku ledusskapi Saratov II. Lai arī ledusskapim jau bija 8 gadi, samaksāju toreiz par to veikala cenu – 140 vai 160 rubļus[1] (tolaik ledusskapji bija deficīts, pārdeva pēc iepriekšēja pieraksta un bija jāgaida vairākus mēnešus). Šis ledusskapis strādā lieliski – 2013.gada 22.martā tam palika 55 gadi! Vai daudz būs tādu rūpnīcu, kas var lepoties ar tamlīdzīgiem ražojumiem?”

 Un tiešām, arī šis ledusskapis, kas pēc restauratores Anitas Burkovskas paveiktā, ir atguvis savu sākotnējo veidolu, vēl līdz 2017.gadam prata skaļi dūkt un nikni saldēt. Tam ir metāla korpuss, nav plastmasas detaļu, ļoti neliela saldētava, bet apbrīnojama ietilpība, liels svars un glīti niķelēts rokturis 20.gs. 50.-60.gadu dizaina plūdlīnijas formās. Ledusskapja aktīvā dzīve noritēja Rīgā, Aglonas ielā (20.gs. 60.-1979.gads), tad tas kopā ar dzīvokļa iemītniekiem pārcēlās uz Mēness ielu, kur turpināja aktīvi glābt saldējumus, galertus un noslēpumainās padomju un 20.gs. 90.gadu kooperatīvu desas, līdz, joprojām aktīvs, 2002.gada 30.martā ieradās Kurzemes jūrmalā, lai piecpadsmit gadus vēlāk nonāktu Ventspils muzeja krātuvē. Ledusskapja iekšējo dzīvi ar laiku bagātinās arī restaurētās padomju laika piena pakas, stikla taras paraugi un konservu mulāžas no Ventspils muzeja krājuma.  


[1] 1965.gadā PSRS vidējā alga bija 97 rubļi