Izstāde, kurā pirmoreiz apkopoti Latvijas muzejos un privātkolekcijās esošie angļu dekolētā fajansa trauki Latvijas muzejos un privātkolekcijās (18. – 21. gadsimts) un, kas no oktobra sākuma skatāma Cēsu Vēstures un mākslas muzejā, tapusi sadarbībā ar mākslas zinātniekiem Daini Bruģi un Inu Līni. Līdztekus privātkolekcijām, eksponēts arī 18 Latvijas muzeju krātuvēs rodamais, tostarp arī četri dekolētie trauki no Ventspils muzeja krājuma.
Par dekolu radītājiem tiek minētas divas personas – gravieris no Francijas Simons Fransuā Ravenē (Ravenet) un Džons Sendlers no Liverpūles (ap 1756.gadu). Kā zināms dekolu veidošana notika sekojoši: gravētai vara platei uzklāja keramisko krāsu un ieguva tās atspiedumu uz papīra, kuru savukārt uzspieda trauka virsmai. Šo nospiedumu vienā, – ierasti melnā vai zilā krāsā, varēja iegūt gan pirms, gan pēc glazēšanas. Dekors atgādināja gravīru. Dažreiz iespieda tikai kontūras, pārējo izkrāsojot. Polihromus dekolus sāka izmantot 19.gs. 40.gados. Dekolu lietojums pavēra ceļu trauku rūpnieciskajai ražošanai un visplašāk tos izmantoja pazīstamo angļu fajansa masu (jašmas, krēmkrāsas, melnā bazalta) radītājs un manufaktūras īpašnieks Džosaija Vežvuds (Vedžvudas manufaktūra dibināta 1756.g.).
Ventspils muzeja kolekcijas dekolētie angļu fajansa šķīvji no 19.gs. un 20.gs. 20.gadiem divi rotāti ar dekolu “Mežrozīte” (Wild Rose) un viena centrā skatāma lauku ainava ar mašķerniekiem, laivām, tiltu u.c. ainavas elementiem, bet trešo maizes šķīvi grezno pastorāla lauku ainava ar kokiem. Neparasts ir dārzeņu servējamais trauks (vegetable dish), kam sākotnēji bijis arī vāks. Dekola nosaukums – grieķu (Grecian), 1863.-1890.gads. Visi četri zili baltās pasaules trauki radīti Skotijā.
Izstāde Cēsu Vēstures un mākslas muzejā skatāma līdz 2022.gada septembrim. https://bit.ly/3v5lorF