Trešdien, 20.decembrī 18.00 Ventspils Livonijas ordeņa pils kapelā – Ziemassvētku vakarmūzikas (Abendmusiken) koncerts

Biedrība Musica HUMANA un Ventspils muzejs aicina mirkli pirms Ziemassvētkiem senākajā saglabātajā sakrālajā telpā Kurzemē – Livonijas ordeņa pils kapelā ieklausīties 17.gs. un 18.gs. komponistu – Dītriha Bukstehūdes, Franča Tundera, Mihaela Pretoriusa kompozīcijās un atklāt vakara koncertēšanas tradīciju vēsturi, ko palīdzēs pārlapot Pēteris VAICKOVSKIS (atskaņojuma vadītājs un bass) kopā ar senās mūzikas ansambli “Modus Vivendi”(Maruta HMĻEVSKA /soprāns/, Daiga BŪDA /soprāns/, Baiba MEŽSĒTA /alts/, Miķelis ZUMBERGS /tenors/, Kārli KUNDRĀTU /pozitīvs/, Raimondu MELDERI/vijole/ un  Zani GROSU /vijole/.

            Šīs koncertprogrammas izveides pamatā ir Ziemeļvācijas baroka lielmeistara Dītriha Bukstehūdes (Dietrich Buxtehude, 1637-1707) aizsāktā Abendmusiken – vakara koncertēšanas tradīcija. 18.gs. Eiropas muzikālajā dzīvē šāda prakse bija jaunums. 1697. gada vēstnesī par Lībekas Marijas baznīcu lasām: “Uz rietumu pusi starp diviem pīlāriem, zem torņiem, ir iespējas redzēt lielas un diženas ērģeles, kuras, tāpat kā mazās ērģeles, pašlaik pārvalda pasaulslavenais ērģelnieks un komponists Dītrihs Bukstehūde. Īpaši ir jāatzīmē lieliskie Abendmusiken, kas sastāv no patīkamas vokālās un instrumentālās mūzikas [..], kā arī kantora, mākslinieciskā un slavējamā maniere. Šādi pasākumi nenotiek nekur citur.”

Vakara koncerti bija jaunāko mūzikas tendenču atspoguļojums, kur tika izpildīti spilgtākie un virtuozākie opusi, kā arī tie atainoja sabiedriski aktuālos notikumus (nozīmīgu cilvēku laulības, bēres u.c.).

Līdz mūsdienām ir saglabājušās koncertu programmas/libreti ar norādēm par skaņdarbiem un arī teksti. Īpaši Livonijas ordeņa pils kapelai veidotā koncertprogramma mēģina restaurēt Bukstehūdes radītās tradīcijas principus. Vairākos koncertos dominēja tieši instrumentālu un vokāli instrumentālu opusu mijas. Veidojot savu Abendmusik versiju, tika izvēlētas kantātes piecām dziedātāju balsīm. Senās mūzikas ansambļa mākslinieciskais vadītājs Pēteris Vaickovskis (atskaņojuma vadītājs, diriģents) ir īpaši pievērsies D.Bukstehūdes daiļradei, studējot Amsterdamas mūzikas konservatorijā pie profesora Josa van Felthovena (Nīderlandes Baha asociācijas ilgadīgs vadītājs), savukārt vijolnieki R.Melderis un Z.Grosa ir pazīstami un ilggadīgi baroka mūzikas atskaņotāji daudzveidīgos mūziķu sastāvos. K.Kundrāts, būdams kordiriģents, pārvalda vairākus mūzikas instrumentus, ir  LNSO dalībnieks un Senās mūzikas vokālā ansambļa Ars Antiqua Riga un kamerkora Ave Sol mākslinieks. Senās mūzikas ansambļa Modus Vivendi dalībniekus vieno interese par renesanses un baroka mūzikas stilistiku, tādēļ tā repertuārā dominē šī laika skaņdarbi.

Koncerta norisi atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds. Ieeja ar muzeja ieejas biļetēm – 3EUR; 2EUR, vietu skaits ierobežots.