2.februārī Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja Gadskārtējā konferencē ar referātu “Uzraksti uz  18. – 19. gs. Kurzemes sudraba saktām”  uzstājās Ventspils muzeja vadošais pētnieks Dr.hist. Armands Vijups

Sveicot kolēģus dzimšanas dienā – Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs dibināts pirms 99 gadiem 1924.gada 2.februārī, nepiemirstam arī sevi, jo Gadskārtējā konferencē, kas norisinājās tieši 2.februārī no 10:00-15:00 ar lasījumu piedalījās arī Ventspils muzeja vadošais pētnieks Armands Vijups.

Armanda Vijupa referāts “Uzraksti uz  18. – 19. gs. Kurzemes sudraba saktām”  veltīts etnogrāfiskā materiāla lielajām sudraba saktām (derību saktām, trīsrindenēm) to reversā iegravētajiem uzrakstiem. Uzraksti esot ļoti dažādi – sākot ar gadu vai iniciāli līdz 5-6 vārdu gariem tekstiem. Vislakoniskākais uzraksts – mājas zīme, gan sastopama ļoti reti. Visplašākais – 8 vārdi un gads.

Pētījumā noskaidrots, kas ir tā personiskā informācija, ko saktas lietotājs vai dāvinātājs vispirms vēlās atstāt uz rotas? Visnozīmīgākā – gads. Gads, kad konkrētā sakta tiek dāvināta, saņemta vai, iespējams, arī  nopirkta. No 130 aplūkotajiem objektiem uz 100 saktām lasāms gads. Senākā Kurzemes sakta ir ar iegravētu gadu – Dienvidkurzemei raksturīgā burbuļsakta ar vārdu Kaleju Ansis (Calei Ans) un gadu – 1714.