Svētdien, 16.septembrī plkst.16:00 interesenti tiek gaidīti uz baroka un arī senākas mūzikas koncertu “Senās mūzikas kaleidoskops” autentiskā vidē – Livonijas ordeņa pils kapelā. Koncertā piedalīsies Ilze Grēvele (vokāls), Anna Naudžūne (baroka vijole), Danuta Ločmele (baroka čells) un Ilona Birgele (pozitīvs, ērģeles).
Šajā koncertā mūziķi vēlas klausītājiem dāvāt īstas baroka mūzikas pērles – Dž. Freskobaldi, P. Bruna, D. Bukstehūdes, G. F., Hendeļa un K. Šafrāta muzikālos sacerējumus. Izcilais itāļu mūzikas meistars Dž. Freskobaldi, kurš mūzikā pārstāv vēlīnās renesanses – agrīnā baroka stilu, noteikti minams kā itāļu ērģeļmūzikas pamatlicējs. P. Bruna, lai arī bija neredzīgs, bija viens no spilgtākajiem sava laika spāņu komponistiem un viņa mūzika Latvijā faktiski nav atskaņota. Šo abu komponistu mūzika ir garīga, krāsainām harmonijām un improvizācijām bagāta. Šoreiz šo abu komponistu mūzika tiks atskaņota uz pozitīva. Tas ir instruments, kas visai reti dzirdams Latvijā. Ziemeļvācu baroka komponists D. Bukstehūde, iedvesmojoties no 98. psalma teksta, radīja brīnišķīgu kantāti ,, Dziediet tam Kungam jaunu dziesmu.’’ Kantātes atskaņojumā vokālā partija ansamblī ar baroka vijoli, baroka čellu un pozitīvu lieliski saslēgsies kopīgā muzikālā rakstā. G. F. Hendelis 1739. g. sacerēja iespaidīgu Sv. Cecīlijai -mūzikas patronesei veltītu odu. Vienu no skaistākajām šī opusa lapaspusēm dzirdēsiet soprāna un čella dueta izpildījumā, kopā ar pozitīva pavadījumu. Soprāna ārija no odas ir viens no retajiem vokāli instrumentālajiem piemēriem, kurā kā ierasti čella lomai baroka laika periodā, nav tikai pavadoša, bet gan izteikta solo funkcija. Reti atskaņots arī vācu baroka komponists K. Šafrāts. Viņa rakstītā kompozīcija “Duets’, ko dzirdēsiet čella un pozitīva atskaņojumā ir ļoti jūtīga, eleganta un izsmalcināta salona mūzika.
Par izpildītājiem.
Ilze Grēvele ir šobrīd viena no jaunajām, perspektīvākajām senās mūzikas dziedātājām Latvijā. Ilze regulāri koncertē baroka kora ,,Collegium Choro Musici Riga’’ sastāvā un ir starptautiskā Senās mūzikas ansambļa ,,Le Voci delle Gracie’’(Nīderlande) soliste.
Anna Naudžūne jau ilgus gadus, līdztekus modernajai vijoles spēlei, muzicējot orķestrī ,,Sinfonietta Rīga’’, praktizē baroka vijoles spēli. Anna darbojas gan baroka orķestrī ,,Collegium Musicum Riga’’, gan senās mūzikas ansamblī ,, Inegalite Mystique’’, kā arī senās mūzikas ansamblī ,,Riga Baroque Ensemble’’(2017). Piedalās dažādos baroka mūzikas projektos Latvijā un Šveicē.
Danuta Ločmele ir viena no nedaudzajām čellistēm Latvijā, kas ir specializējusies baroka čella spēlē. Bakalaura grādu ieguvusi J.V.Latvijas Mūzikas akadēmijā pie profesores E. Testeļecas, bet maģistra grādu baroka čella spēlē ir ieguvusi J.V.Latvijas Mūzikas akadēmijā, senās mūzikas klasē, pie Šveicē dzīvojošās baroka čellistes Ilzes Grudules. Ilgus gadus darbojas baroka orķestrī ,,Collegium Musicum Riga’’, senās mūzikas ansamblī ,,Inegalite Mystique’’, kā arī turpina darboties jaunizveidotajā senās mūzikas ansamblī ,,Riga Baroque Ensemble” (2017). Danuta Ločmele ilgus gadus muzicējusi( pagātnes f-ā) baroka orķestrī “Collegium Musicum Riga”. Kopš 2017.g senās mūzikas ansambļa “Riga Baroque Ensemble” dalībniece
Ilona Birgele izglītību ērģeļspēlē ieguvusi J.V.Latvijas Mūzikas akadēmijā, kā arī regulāri papildina savas zināšanas meistarklasēs ārpus Latvijas robežām. Ilona Birgele ir ērģelniece, kas šobrīd ar neizsīkstošu degsmi, aktīvi un radoši sevi piesaka gan Latvijas koncertdzīvē, gan ārpus Latvijas robežām. No 2017. g., Ilona ir vēsturiski nozīmīga mūzikas festivāla ,,Latvija – ērģeļu zeme’’, iniciatore un organizētāja.
Ieeja koncertā ar muzeja ieejas biļetēm.