2022.gada 11.jūnijā 12-16 Livonijas ordeņa pilī, Jāņa ielā 17
Kur vēl labāk iejusties viduslaikos, ja ne Ventspils Livonijas ordeņa pils mūros? Ventspils muzejam viduslaiki ir īpaši, jo kopš 2003.gada Livonijas ordeņa pilī notiek bruņinieku cīņu turnīri, kas nesenā laikā guvuši arī papildinājumus – VIDUSLAIKU LASĪJUMUS (vēsturnieku stāstījumus par viduslaiku tēmām) un VIDUSLAIKU DZIEDĀJUMUS (viduslaiku mūzikas koncertus).
11.jūnijā no 12 pilī atkal valdīs viduslaiku noskaņas. Viduslaiku lasījumu referenti (Mg.hist. Eduards Plankājs, Mg.hist. Gunta Deģe, Dr.hist.eccl. Andris Priede un Dr.hist. Armands Vijups) ir pieredzējuši publisku uzstāšanos dalībnieki, turklāt profesionāli vēsturnieki ar azartisku zinātkāri un saistīti gan ar akadēmisko vidi, gan arī ar eksperimentālo arheoloģiju un vēsturiskās izpētes grupām.
Līdztekus lasījumu norisei notiks arī darbnīcas, kur darbosies amatu meistari – kaula un raga meistars Viesturs rādīs kā top spēļu kauliņi, kaula adatiņas u.c., varēs izmēģināt un vērot kā Kristaps darina koka vairogus un podnieks Jānis virpo māla podus, bet sirds nākotni līdzēs noskaidrot konfesijām nepiesaistītais brālis Ivars.
Pils Kapitula zālē notiks saistoši lasījumi par neparastām viduslaiku dzīves tēmām. Viena no tām saistīta ar vienmēr svarīgajiem ēdienu un ēšanas jautājumiem. Vēsturniece Gunta Deģe stāstīs par ēdieniem un galda kultūru viduslaiku Rietumeiropā, tostarp par atšķirībām dažādu slāņu sabiedrības grupās un teritorijās. Piemēram, ja zemnieki pārtika pārsvarā no graudaugiem un dārzeņiem, tad aristokrātija patērēja ļoti daudz dažāda veida gaļas produktu, kā arī ļoti daudz un dažādu garšvielu un alkohola. Augstākajai sabiedrībai tika rakstītas labas uzvedības rokasgrāmatas, taču, kā liecina aculiecinieku pieraksti, ņemot vērā lielo alkohola daudzumu, kas bija ikvienu dzīru sastāvdaļa, svētki visai bieži beidzās ar kautiņiem un labās manieres tā arī palikušas tikai grāmatās.
Savukārt vēsturnieks Eduards Plankājs, kura pētniecības joma saistīta ar zooarheoloģiju, (zinātne par seno laiku mīļdzīvniekiem un mājdzīvniekiem un viņu saikni ar cilvēkiem), Viduslaiku lasījumos stāstīs par kaķiem viduslaiku Livonijā. Kaķa klātbūtne mūsdienu cilvēka ikdienā šķiet tik ierasta, ka emocionāli rada priekšstatu – tā ilgusi gadu tūkstošiem. Taču Latvijas teritorijā drošas liecības par mājas kaķu eksistenci gūstamas tikai sākot ar viduslaikiem – precīzāk 13.gs., kad kopā ar to saimniekiem – ieceļotājiem galvenokārt no Ziemeļvācijas zemēm, tie nokļuva Livonijas teritorijā. Varēsim iepazīties ar apskatu par Latvijas un Igaunijas arheoloģiskajā materiālā sastopamo kaķu osteoloģisko jeb kaulu materiālu, kas datējams ar laika posmu no 12.-16.gs., ko papildinās atbilstošā laika posma rakstīto avotu un ikonogrāfiskais materiāls. Visi kaķu mīļi un arī muzejnieki cer, ka tas būs ļoti interesants stāstījums, jo līdz šim nav bijis publiskots pētījums par kaķiem Livonijā.
Teoloģijas zinātņu doktors un mākslas vēsturnieks Andris Priede sniegs ieskatu viduslaiku svētceļojumu tradīcijas daudzveidībā lasījumā “Pelegrini, peregrini vai pilgrimi – viduslaiku svētceļojumu tradīcijas daudzveidība”. Tostarp arī ielūkojoties svētceļojumu tradīcijā senajā Livonijā, piemēram, liecības par Sv.Jēkaba kapa apmeklējumu Turaidā, kā arī tās transformāciju mūsdienās (Kuldīga, Skaistkalne). Andra Priedes stāstījums vienmēr izceļas ar atraktivitāti un apjomīgā kultūras bagāža garīdzniekam vienmēr pa ķērienam.
Ventspils muzeja vadošais pētnieks, Latvijas Valsts Heraldikas komisijas loceklis, LU arheoloģijas profesors un vēstures doktors Armands Vijups aplūkos viduslaiku ģerboņus, kuros kā simboli izvēlēti neparasti priekšmeti. No A.Vijupa lasījuma pieteikuma: “Ģerboņu izveidi ierasti ierobežo tikai piecas krāsas un divi metāli, bet attēloto figūru izvēle ir neierobežota – tādēļ arī viduslaikos vairogos attēlotas visneiedomājamākās lietas. Sākot no trepēm, ķemmēm, karotēm un beidzot ar dēlēm, sienāžiem un rāceņiem vai bietēm. Kaut vai Kurzemes un Zemgales hercogu dinastija – Ketleri, kuru ģerbonī attēlots… katla kāsis. Tāds, kuram līdzīgs varēja tikt izmantots arī Livonijas ordeņa pils Ventspilī virtuvē. “
Ieeja ar muzeja ieejas biļetēm. Biļetes var iegādāties arī mobilly.lv
Viduslaiku lasījumi Ventspils muzejā Livonijas ordeņa pilī notiks ar Valsts Kultūrkapitāla fonda un Ventspils valsts pilsētas Kultūras projektu konkursa atbalstu