Šoreiz vēstures otrdienā par vēsturisku mežģīņu darināšas tehniku – knipelēšanu.
Mežģīņu darināšanas metodes mēdz būt dažādas un turklāt, ejot cauri vēstures līkločiem, tās nezaudē savu aktualitāti un rokdarbnieču interesi. Knipelēšana ir viena no populārākajām mežģīņu darināšanas tehnikām, kas prasa zināmas iemaņas un zināšanas, toties rezultāts ir apburošs.
Knipelētās mežģīnes iegūst pinot, krustojot garus diega pavedienus, kas aptīti ap spolītēm. Darba procesā pīšana un aušana notiek uz mežģīņu spilventiņa, uz kura uzlikts uzzīmēts raksts. Pats darbs uz tā tiek veidots ar kniepadatiņu palīdzību.
Knipelēšana parādās 16. gs. Itālijā, tālāk popularitāti iegūstot Spānijā. Iemācīties knipelēt bija vieglāk nekā veidot smalkus izgriezuma darbus un, strādājot ar lina diegiem, tas nebija arī tik dārgi. Turklāt aprīkojums neprasa lielus ieguldījumus. Drīz vien šī tehnika izplatījās visā Eiropā. Pieejami bija dažādas kvalitātes knipelētie rokdarbi un ar knipelēšanu varēja vairāk nopelnīt nekā ar citiem līdzīgiem rokdarbiem. 17. gs. vislabākās kvalitātes knipelētās mežģīnes un tekstīliju centri bija Flandrijā un Normandijā, kas aizēnoja Itāliju. Situācija saglabājās līdz mežģīnes sāka ražot mehāniski.
Šveice, īpaši Ženēva, bija slavena ar knipelētām mežģīnēm no zelta un sudraba pavedieniem, bet kopumā ar šādiem diegiem strādāja arī Holandē, Francijā un Krievijā.
Sākotnēji mežģīnes atļauties varēja tikai turīgi cilvēki, bet jau 19. gs. knipelētās mežģīnes ienāk arī latviešu tautas tērpos.
Mežģīņu pasaule ar savu izsmalcinātību vilina ieskatīties dažādos mežģīņu darināšanas aspektos. Daudzus no tiem var iepazīt izstādē „Mežģīņu šarms un noslēpumi”, kur apskatāmi dažādi priekšmeti no prestižām vēsturiskajām kolekcijām, kas pieder Francijas, Latvijas valsts un pašvaldību muzejiem, kā arī privātkolekcionāriem, radot īpašu ceļojumu mežģīņu pasaulē. Mežģīņu vēsturei veltīto izstādi piedāvā Francijas institūts, sadarbībā ar vairākiem Latvijas muzejiem un mūsdienu autoriem. Aicināsim uz izstādi par mežģīnēm atkal, kad muzejs vērs durvis apmeklētājiem, – izstāde paliks eksponēta Ventspils muzejā visu vasaru.