Ventspils muzejs rīko Mārtiņa portretu zīmējumu konkursu pirmsskolas, sākumskolu un pamatskolu audzēkņiem.
Liels paldies visiem, kas piedalījās Mārtiņa portreta konkursā! Jūs dāvājāt mums īstu prieku šajā gada tumšajā laikā – tik koši, krāsaini un ar mīlestību darināti darbiņi!
23.novembrī paziņojam uzvarētāju – visvairāk balsis (84) saņēma Esteres Kundrates (5 gadi) zīmējums, Estere apmeklē Ventspils pirmsskolas izglītības iestāde “Saulīte”. Apsveicam!
Ventspils muzejs un Muziņš saka LIELU PALDIES visiem, kas nolēma piedalīties šajā konkursā: Ventspils 1. pamatskolas 1.a klases skolēni, 2 meitenes no 3.b klases – Elza Janne-Jannova un Ksenija Zinčenko, Ventspils 3.pamatskolas 3.a un 4.a klases skolēni, Ventspils pirmsskolas izglītības iestādes “Saulīte” Pelīšu grupiņas (6-7 gadi) audzēkņi, un Lācēnu grupiņas pārstāvji sešgadnieki Erlens Pērkons un Marats Rutkovskis, kā arī piecgadīgāKetrina Jansone, Ventspils pirmsskolas izglītības iestādes “Pasaka” 7. grupas izglītojamie. Individuāli piedalās Romāns Capivs (Ventspils 6.vsk. 4.a kl.), Viktorija Krauze (Ventspils 6.vidusskola 5.a kl.), Katrīna Roga (5 gadi)
Luīzes Līviņas (8 gadi) un Vanessa Mozgaļova no Jēkabpils 2.vidusskolas.
Tuvojas gadskārtu ieražu svētki Mārtiņi. Piejūras brīvdabas muzeja nodarbībā ventiņš Muziņš uzzināja par Mārtiņu tradīcijām, tautasdziesmām un ticējumiem, un aizdomājās: „Tā taču ir arī Mārtiņu godināšana! Mārtiņi gan ir tik dažādi…”
Ventspils muzejs ar Muziņu nolēma izpētīt, kādu Mārtiņu redz citi, tāpēc aicināja uzzīmēt Mārtiņa portretu un piedalīties zīmējumu konkursā. Tas var būt kāda populāra vai sev ļoti mīļa Mārtiņa portrets vai iedomāta tēla portrets, vai pat pašportrets (ja esi Mārtiņš!). Zīmējumus līdz 10. novembrim sūtiet uz e-pastu: [email protected], pēc tam tos izvietosim Ventspils muzeja facebook lapā, kur galerijas apmeklētāji varēs balsot par labāko zīmējumu. 22.novembrī paziņosim uzvarētāju – balvas ieguvēju.
Lai veidotu konkursu, Muziņš nolēma noskaidrot, kas ir portrets.
Portrets, tulkojumā no franču valodas portraire, nozīmē – ļoti precīzi kaut ko attēlot. Tātad šī konkursa uzdevums ir pēc iespējas precīzāk attēlot Mārtiņu. Portretā var attēlot vienu vai vairākus cilvēkus, bet, ja zīmēsi pats sevi – tas būs pašportrets.
Uzmanīgi vērojot portretus, varam pamanīt portretējamā noskaņojumu, pēc izvēlētā tērpa varbūt pat stāvokli sabiedrībā un daudz citu nianšu.
Agrākos laikos portretam gan bija daudz lielāka vērtība, jo tas bieži vien pildīja mūsdienu fotogrāfiju lomu, taču ne katrs varēja atļauties pasūtīt sava portreta profesionālu attēlojumu. Daudzās kultūrās portretu uzskatīja par varas un bagātības simbolu. Viduslaikos un Renesanses periodā tika radīti to personu portreti, kas ziedoja naudu baznīcas vai katedrāles celtniecībai, un viņu portretus izstādīja apskatei, apliecinot šo cilvēku bagātību un varu. Valsts pārvaldītāju portretus novieto dažādās iestādēs vai drukā uz naudas zīmēm, tā pārvēršot valstsvīra seju simbolā.
Bieži vien portrets liek justies, tā it kā attēlotais cilvēks būtu tepat līdzās. Tāpēc novēlam, – zīmējiet savu mīļo Mārtiņu portretus, ielieciet tajos visu savu sirsnību un jūs noķersiet to klātbūtnes sajūtu!