!6.augustā, tehnisku iemeslu dēļ saluta nebūs.!

Pēc ilgāka laika Ventspilī atkal būs dzirdams pils salūtlielgabala šāviens, kas Livonijas ordeņa pils pagalmā, Jāņa ielā 17, vasarā ceturtdienās nodārdēs tieši pusdienlaikā – tiesa gan, Ventspils pusdienlaiks tiks atzīmēts pēc vietējā laika, kas ir par 33 minūtēm vēlāks nekā Rīgā.

Salutēšanai ar lielgabala šāvienu, demonstrējot miermīlīgus nolūkus, signalizējot par noteiktu notikumu vai sagaidot augstus viesus ir senas tradīcijas. Plašāk salutēšana ar lielgabalu šāvieniem ieviešas jūrniecībā 16.gs. beigās – 17.gs., kad kuģa lielgabalu salūts simbolizēja miermīlību un labus nolūkus – izšaujot salūta zalvi, lielgabalu pārlādēšanai bija nepieciešams ilgāks laiks, kurā kuģis bija gan neaizsargāts, gan arī demonstrēja miermīlīgus, neuzbrūkošus nolūkus. Samērā drīz salutēšana ar lielgabala šāvieniem “pārcēlās” arī uz sauszemes un salutēšanai sāka darināt īpašus lielgabalus ar speciāli veidotu stobra kanālu, kas nodrošināja dobjāku skaņu un “brangāku” zalvi.

Tieši tāds ir arī Ventspils pils salūtlielgabals – atliets  2000.gadā  Dānijā pēc seniem, 17.gs. paraugiem, ar Dānijas valdnieka Kristiana IV venzeli uz stobra. Tas pielāgots tieši salūtam – 1,2 m garais stobra kanāls ir ar izliektu sašaurinājumu šāviena  izejas virzienā, kas nodrošina neierasti spēcīgu “bum!” nebūt ne izmēros dižajam šaujamrīkam. Lielgabala izgatavošanas darbus pirms divdesmit gadiem organizēja mācītājs Nilsens, kurš tolaik bija Dānijas salūtlielgabalu biedrības vadītājs. Lielgabala stobra izgatavošanu aptuveni 2000 latu apjomā finansēja Ventspils muzejs, bet ozolkoka lafetes izgatavošanu sponsorēja Svētās Barbaras fonds no Dānijas. Interesanti, ka nauda lielgabala atliešanai savulaik tika savākta akcijas “Es būvēju muzeju” laikā. Tajā iedzīvotāji varēja pret ziedojumu iemūrēt savu, ar īpašu numuru atzīmētu ķieģeli atjaunojamajā pils manteļskurstenī.

Mūsdienās ļoti reti ir iespēja vērot šaušanu no lielgabala. Uzmanieties,- būs skaļi!