Ventspils muzejā Livonijas ordeņa pilī 22.aprīlī plkst.16:00 notiks mākslinieka Jāņa Murovska darbu izstādes PAVASARA PIEZĪMES atklāšana un tikšanās ar autoru.

Ko jūs domātu par cilvēku, kurš izstādes katalogā biogrāfijas datos raksta: “Esmu dzimis 1961.gada 3.jūnijā. — Gulēju groziņā zem bērziem, uz groziņa malas sēdēja pieradināta vārna Krišs. Bērnību pavadīju kopā ar vecākiem keramiķi Latvīti Mednieci un tēlnieku Imantu Murovski Jaundubultos Jūrmalā, vectēva celtajā “kazu šķūnī”, kur kādreiz tiešām turēja kazas un uz saules sienas auga vīnogas.”. Tieši tik neformāla, jūtīga un tomēr pilnībā akadēmiska ir Latvijas Mākslas akadēmijas profesora un Audiovizuālās mediju mākslas nodaļas vadītāja Mura (Jāņa Murovska otrais “es”) radošā darbība. 

Iesākums ir 20.gs. 80.gadu nogalē – 90.gadu sākumā atrastā sev tuvākā autortehnika – kartona un linogravīra, kurā realizētajos nosacīti sadzīviskajos sižetos – “Ar pīpi uz jumta”, “Vakars uz ezera” –  saskatāma līdzība ar Marka Šagāla gleznu motīviem un saturiski – ar absurda prozas poētiku. Nozīmīgs pavērsiens pēc 2007.gada ir atgriešanās pie sietspiedes* tehnikas, kurā top lielformāta darbi, gūstot pašmāju un starptautisku atzinību (Tokija, Japāna).

 Jānis Murovskis savu sietspiedes tehniku ir attīstījis atšķirīgā virzienā – darbs tiek veidots ar roku, nepastarpināti uz sieta virsmas, kur top gan smalks un precīzs zīmējums, gan pludinājums, atstājot vietu arī nejaušībām. Katra novilkuma tirāža ir unikāla un to nav iespējams atkārtot. Mākslinieka radītie lielformāta darbu tēli ir abstrakti, tomēr darbu aprakstos joprojām jūtams pietuvinātais, pat intīmais vēstījums, ko var pielīdzināt lietainas dienas čukstiem: “Vējaina diena. Vējš izstiepis mākoņus kā dūmus no skursteņiem. Stāvam uz perona un gaidām vilcienu. Vēsi.”

Vairāk par mākslinieku lasiet viņa mājas lapā
www.murovskis.com

J.Murovskis Ziedēšana

J.Murovska darbu izstādē PAVASARA PIEZĪMES, kas no 22.aprīļa skatāma Livonijas ordeņa pilī, būs redzams jaunu darbu cikls “Mānīgs miers”, veidojot asociācijas gan ar padrūmu, laikam atbilstošu kartogrāfiju, gan dzīvības līniju trauslumu. Īpaši šo izstādi papildina audiovizuālais darbs “Saules pinums”.

Darbu radīšanu atbalstījis Valsts Kultūrkapitāla fonds un AS Antalis.

PAVASARA PIEZĪMES skatāmas līdz 3.jūlijam.