J.F. Tīdemaņa mākslas plenērs 2022’ Ventspilī

No 2022.gada 19.septembra līdz 25.septembrim Ventspils pilsētvidē notiek Ventspils muzeja organizētais J.F. Tīdemaņa mākslas plenērs 2022’, ko atbalsta Ventspils valsts pilsēta un Valsts kultūrkapitāla fonds.

Šogad plenērā piedalās seši mākslinieki: Gunta Kalsere (LV), Ilona Januliene (LT), Anna Bulkina (UKR), Anna Heinrihsone (LV), Madara Neikena (LV), Elmārs Orniņš (LV).

Foto: Oskars Jūra, Ventspils hronika

Šogad plenērā piedalās vēl viens kurzemnieks – mākslinieks un arhitekts Elmārs Orniņš. Vasaras vidū ventspilniekiem bija prieks iepazīt mākslinieka darbus apjomīgā izstādē Teātra namā “Jūras vārti”  ar nedaudz scenogrāfisku nosaukumu “Ar skatu no šķūņaugšas”.

Raksturojot Elmāra Orniņa darbību, Talsu novada muzeja direktors, mākslas zinātnieks Uldis Jaunzems-Pētersons saka: “Arhitekta Elmāra Orniņa pievēršanās glezniecībai nav pārsteigums, drīzāk pat likumsakarība. Laba krāsu izjūta un to ekspresīvā saspēle uz audekla rada abstraktus, bet tai paša laikā saprotamus darbus. Mākslinieka darbi ir ekspresīvi un vienlaikus harmoniski, savā krāsu gammā dzīvespriecīgi.”

Elmārs Orniņš dzimis Talsos, Padomju ielā, tagadējā K. Mīlenbaha ielā. Studējis arhitektūru Tehniskajā universitātē (toreizējā Rīgas Politehniskajā institūtā). Tolaik studijas ilga piecus gadus. Pēc studijām tika piedāvāts darbs Rīgā, ko Elmārs ar prieku arī izmantojis. Pēc Latvijas neatkarības atgūšanas, nācis impulss atjaunot vectēva mājas un notikusi atgriešanās dzimtajā pusē. Un pēc laika, pateicoties laimīgām nejaušībām, notikusi arī atgriešanās glezniecībā.

Iespējams, Elmāra Orniņa daiļradi ietekmējis arī tas, ka viņš un vēl divi Talsu gleznotāji – Andris Vītols un Andris Biezbārdis 1970. gadu beigās bija asistenti (krāsu jaucēji, gruntētāji, lakotāji) tolaik ļoti aktuālajai gleznotājai Lidijai Auzai (1914 – 1989), kad viņa kombināta “Māksla” uzdevumā dekorēja Talsu pašvaldības ēku ar dižizmēra triptihu “Kurzeme”.

Bet par savām izjūtām Elmārs Orniņš saka: “Glezna jau nav tikai otas triepieni. Mākslas darbu uzlūkojot, jūti to, ko neredzi.”