Livonijas ordeņa pilī 10. un 11. jūnijā jau četrpadsmito reizi notiks bruņinieku turnīrs “Lilium Vindaviensis 2017”, šogad – apvienojumā ar Viduslaiku mūzikas festivālu.
Ventspils muzejs sadarbībā ar vēstures rekonstrukciju klubu Comturia Wynda un bruņniecības atbalstītājiem – Ventspils pilsētu, Valsts Kultūrkapitāla fondu, SIA Kurekss, Kārli Smiltiņu – gādās par to, lai sestdien un svētdien pilī notiktu turnīrs Lilium Vindaviensis 2017. 10. un 11. jūnijā no plkst. 12.00 līdz 16.00 turnīrā piedalīsies vēstures rekonstrukciju klubi: Comturia Wynda, Lübeck, Rodenpoys, Exercitus Rigensis, Sv. Maurīcija rota, Senzeme, Wendenes pils ļaudis, kā arī Nirks, Soldknechte un Limping Wolves no Igaunijas un Terra Teutonica no Baltkrievijas. Par muzikāli dejisko noskaņu rūpēsies senās mūzikas grupa Skandi un seno deju grupa Ballare. Apmeklētājus iepriecinās Baskāju cirks un citi izklaidētāji, būs arī amatnieki un tirgotāji, bet mazie un lielie varēs izbaudīt aktivitātes viduslaiku darbnīcās.
Vienlaikus ar bruņinieku turnīru pirmo reizi muzejs organizē arī Viduslaiku mūzikas festivālu. 9. jūnijā plkst. 12.00 Ventspils bibliotēkā varēs noklausīties J. Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas profesora Guntara Prāņa priekšlasījumu par viduslaiku mūziku, bet 10. jūnijā Livonijas ordeņa pilī varēs dzirdēt gregoriskos korāļus un dūdu skaņas, kā arī divus unikālus un Latvijā vēl nepazīstamus instrumentus – rata liru un organetto. Plkst. 16.00 Livonijas ordeņa pilī koncertprogrammā Hildegardes dziedājumi iekļauta Hildegardes fon Bingenas proza un mūzika, ko atskaņos Ieva Parša (soprāns) un Ieva Nīmane (blokflauta). Plkst. 18.00 apmeklētāji aicināti noklausīties Organetto & Clavisimbalum – eksotiskos viduslaiku instrumentus, kas Latvijā skanēs pirmo reizi Ilzes Bertrānas izpildījumā, papildinot muzicēšanu ar stāstījumu. Savukārt plkst. 20.00 programmā VIGILIA būs gregoriskie dziedājumi un dūdas ansambļa Schola Cantorum Riga un Ievas Nīmanes (dūdas) izpildījumā.
Protams, jāņem vērā, ka 14.-15. gs. pulksteņiem bija tikai stundu rādītājs un, ierodoties uz Lilium Vindaviensis un Viduslaiku mūzikas festivālu, mūsdienu cilvēka dzīves ritms jāatstāj aiz pils vārtiem.