Piektdien, 8.septembrī, Ventspils Galvenajā bibliotēkā atklāta Ventspils muzeja muzejpedagoģes Ilvas Buntikas fotoizstāde “Noklausītās sarunas”. Fotoizstāde tapusi kā viena KLUSĀ DABA. Kopš Ilva strādā Ventspils muzejā, ikdienā viņa stāsta vēsturi caur lietām, tie ir apliecinājums kādam gadsimtam vai personībai. “Ja lietas mācētu runāt, tad izstāstītu savu tapšanas procesu, atcerētos ar īpašnieku kopā pavadītos dzīves mirkļus. Var jau būt, ka nākotnē mākslīgais intelekts varēs uzrakstīt kāda priekšmeta stāstu, to noskenējot.. Galvenais, lai intelektuālais progress neiznīcina cilvēci un daba patiešām nepārvēršas par kluso.”
Pasaulē šis žanrs pazīstams kā Still life photography, bet ja uzraksta google translate: life still , tad tulkojums ir interesants, – dzīve joprojām. “Arī es, dzīvojot, radu joprojām. Noklausos lietu sarunas. Arī mani gadi ir kā klusā daba, kurā var vērot dzīves notikumus,” saka Ilva.
Ielūkojoties holandiešu mākslinieku darbos, kur vienā sižetā ir tik daudz lietu, var aizrauties ar pētīšanu! Katrs priekšmets glabā sevī mirkļus, stāstus, cilvēkus, to pieskārienus. Lietas runā. Un mākslinieks, vai šajā gadījumā fotogrāfs ir tas, kuram jāprot saklausīt-ieraudzīt.
“Mēs esam īslaicīgas parādības, mirkļi, aiz mums paliek kādas mums mīļas lietas, nezinot, ka tās mūs pārdzīvos un klusēs par mums. Ceru, ka tomēr kāds spēs ieklausīties blakus šajās sarunās un pierakstīt stāstus!”
Klusajās dabās “pozējuši” Ventspils muzeja krājuma priekšmeti, arī Ilvas tuvāko cilvēku atstātās ikdienas lietas, viņas un Livonijas ordeņa pils dārza augi un ziedi, augļi un arī Ilvas mīļais kaķis sv.Patriks, kas nu jau ir aizsaulē.
“Izstādi ar nodomu atklāju 8.septembrī, jo tā ir manas mammas Ilgas Buntikas vārda diena, veltījums mammītei. Viņa man bērnībā rokās iedeva fotoaparātu, lai iemūžinu dzīves mirkļus, otas un krāsas, lai atdarinu pasauli. Jubilejas gadā atskatos un saprotu, ka esmu sevi izstāstījusi mākslā, scenogrāfijā, režijā pēdējā laikā vairāk fotomākslā,” stāsta Ilva.
Izstāde apskatāma līdz 30.septembrim.
Foto: Oskars Jūra