𝐌𝐔𝐙𝐄𝐉𝐒 𝐋𝐄𝐏𝐎𝐉𝐀𝐒

Kā jau daudzi būs pamanījuši, tad 10.janvārī, pie pils tika atklāts piemineklis mūsu nacionālajai valūtai – laikmetīgās mākslas vides objekts LATS. Ideja par piemiņas zīmi latam kā nacionālajai valūtai, kura būtu saglabājama pilsētas vidē un atgādinātu par latu kā vienu no nacionāliem simboliem līdzās ģerbonim, karogam un himnai, radās 2014.g. drīz pēc pārejas uz eiro Ventspils muzeja direktora vietniekam, vadošajam pētniekam Armandam Vijupam.

Vienošanās par novietojumu Pilskalnā netālu no Ventas bija ilgstošu diskusiju rezultāts – pirms tam tika apspriesta gan tās iespējamā atrašanās Tirgus laukumā, Tirgus un Pils ielas krustojuma rajonā, Rātslaukumā, Pils ielā rajonā pie Pils un Jāņa ielas krustojuma u.c.

Armanda priekšlikumā sākotnēji ietvertā ideja bija daudz pieticīgāka kā 10.janvārī atklātais “lasis”. Sākotnējais piedāvājums bija “uz bruģa izkritusi nauda” – iestrādājot pilsētas bruģī piemērotā vietā palielinātas lata un santīma monētas un informatīvu plāksni. 2021. gada sākumā tika izsludināts piemiņas zīmes metu konkurss, kurā tika iesniegts rekordliels piedāvājumu skaits – 21 projekts.

Par labāko tika atzīts kopdarbs, kuru autori ir Latvijā pazīstams tēlnieks Gļebs Panteļejevs un arhitekts Andris Veidemanis, kuri ierosināja izgatavot piemiņas zīmi kā lasi, kas lec laukā no viena lata monētas.

Ventspils vēsturiski ir saistīta ar latu. 1926. gadā Ventspils ostā tika izkrautas sudraba latu monētas, kas bija kaltas Londonā. Nejaušs, bet zīmīgs vēsturisks fakts.Ideja par piemiņas zīmi latam ir oriģināla Baltijas mērogā, bet nav jauna, raugoties uz citu valstu pieredzi. Piemiņas zīme drahmai, 2500 gadus senajai grieķu nacionālajai valūtai, ir uzstādīta Atēnās, spāņu liru saistībā ar pāreju uz eiro piemin Fuengirolas pilsētas Spānijā piemineklis, bet Rieti Itālijā uzstādīts piemineklis itāļu lirai. Tagad šīm piemiņas zīmēm un pieminekļiem ir pievienojusies arī Ventspils. Pievienojusies ar mākslinieciski neapšaubāmi skaistāko piemiņas zīmi un tas nav tikai subjektīvs vērtējums. Apliecinot to, ka neesam aizmirsuši un spējam cienīt un godāt mūsu vēsturi.