Trešdien, 12. septembrī, Ventspils Livonijas ordeņa pilī ieradās Valsts policijas pārstāvji, kā apmeklējuma iemeslu minot augu pārbaudi pils dārzā.

Livonijas ordeņa pils darbinieki pavadīja Valsts policijas pārstāvjus uz muzeja vēsturisko garšaugu dārzu, kur valsts amatpersonas, apskatot augus – sējas kaņepes, tos izņēma nosūtīšanai uz ekspertīzi. Jāatzīmē, ka sējas kaņepju audzēšana ir atļauta.

Livonijas ordeņa pils dārzā augi netiek izvēlēti nejauši – pagalmā jau kopš 2002.gada ir iekopts garšaugu dārzs, kas pēdējos astoņus gadus ik gadu tiek papildināts ar dažādiem augiem, kam pievienotas plāksnītes ar nosaukumiem un aprakstiem.

Ņemot vērā muzeja apmeklētāju interesi, 2015.gadā tika sagatavots Pils dārza augu ceļvedis. Pils dārzā kopumā aug aptuveni 60 augi – estragons, izops, kliņģerītes, vērmele, lavanda, salvija, t.sk. arī sējas kaņepes (Cannabis sativa L.). Vērojot jaunākās paaudzes izbrīnu un neziņu par visvienkāršāko dārzeņu izskatu, piemēram, kartupeļiem, kāpostiem un burkāniem, pils dārzā iestādīti arī šie augi.

Policijas pārstāvju izņemtās sējas kaņepes ir sens un nozīmīgs Latvijas kultūraugs, jo no tām iegūst divu veidu produkciju — šķiedru un sēklas. Lai arī 20 gs. vidū to audzēšanu Latvijā aizliedza, tomēr vēlāk noteica, ka tās drīkst audzēt tikai ar atļaujām. Mūsdienās sējas kaņepju audzēšana ir atļauta šķiedras un sēklu ieguvei, kā arī dārzkopības mērķiem, taču tās nedrīkst audzēt telpās un segtās platībās.

Saskaņā ar Valsts policijas pārstāvju sniegto informāciju – ekspertīzes slēdziens tiks saņemts mēneša laikā.

 

Ventspils muzejs

Ventspils pilsētas domes Marketinga nodaļa