Ādas mākslinieces Ildas Sīlis personālizstāde Ventspils Livonijas ordeņa pilī no 2.līdz 22.novembrim

Ventspils muzejā Livonijas ordeņa pils galerijās līdz 22.novembrim skatāma Ildas Sīlis mākslas izstāde “Vilku mēnesis”. Lai arī pēc senatnē lietotajiem latviešu mēnešu nosaukumiem, par Vilku mēnesi dēvē decembri, tomēr darbi, kuru tapšanā izmantotas īstas ādas un, kas pils senajos mūros būs skatāmi teju mēnesi, raisa asociācijas ar kādu nezināmu rituālu vai noslēpumu klātbūtni. Un kur vēl viedāks zvērs par vilku?

Lietišķās mākslas jomu – ādas plastiku ierasti saista ar nelielām formām, visbiežāk grāmatu dizainu, taču mākslinieces Ildas Sīlis darbi izceļas ar lieliem formātiem un tēmām, kas pārsniedz pielietojamās mākslas robežas. Piemēram, darbu cikls “Hierarhija”, kurā vilkādas darbojas kā mītiski tēli – ir Virsaitis un viņa Sargkareivji.

Kā precīzi un sirsnīgi mākslinieces darbu katalogā raksta mākslas zinātniece Rūta Muižniece: “Izrādās, arī ādas mākslā var īstenot monumentālus dekorus mūsdienīgiem interjeriem, risināt tajos lielas, sabiedrībai nozīmīgas tēmas. Materiāla un tā apdares noteikto izteiksmes iespēju dēļ šajos darbos nav nekā sīkumaini stāstoša, vēstījums gruzd zemdegās–.”

Izstādes autore Ilda Sīlis (1938) ir Tautas lietišķās mākslas studijas „Nianse” (1973) vadītāja un dibinātāja, beigusi Rīgas Lietišķās Mākslas vidusskolu un Igaunijas Mākslas institūtu (1971), darbi atrodas Latvijas lielāko muzeju, kā arī Tretjakovas galerijas (Maskava) krājumos.