Putnu dienās Ventspils muzejā Livonijas ordeņa pilī 2018.gada 10.aprīlī plkst.17.30 par Gada putnu – Pļavu tilbīti stāsta zoologs Vilnis Skuja

Pļavu tilbīte ir pelēkbrūns bridējputns ar garām kājām un vidēji garu knābi. Raksturīgākās pazīmes ir sarkanas kājas (jaunajiem putniem oranžsarkanas) un lidojumā labi redzamas baltas gareniskas svītras uz spārniem. Pļavu tilbīte mājo gan saldūdens, gan sālsūdens ūdenskrātuvju krastos un mitrājos. Tas var būt jūras līcis, ezeru vai upju krastu pļavas, purvāji un dīķi. Tilbīte barojas ar kukaiņiem, tārpiem, gliemjiem, vēžveidīgajiem un zirnekļiem, tos meklējot ūdenskrātuvju sērēs, dubļos, pludmales smiltīs un oļos, ar garo knābi rušinot augsnes virskārtu. Reizēm pļavu tilbīte nomedī nelielas zivtiņas un kurkuļus. Parasti tā pa ūdens seklumu bradā, bet reizēm arī peld. Pļavu tilbītes barojoties veido nelielus barus, kas ir nervozi un skaļi un visu laiku “sarunājas”. Reizēm barā var novērot pat līdz 100 putniem. Tās ir aktīvas gan dienā, gan naktī. Dienas laikā tās barību meklē, izmantojot galvenokārt redzi, bet naktī tausti. Migrācijas ceļojumus veic galvenokārt naktī.

“Pļavu tilbīte (Tringa totanus) kļuvusi par Eiropas Savienībā apdraudētu putnu sugu. Būtiskākie draudi šai sugai ir lauksaimniecības intensificēšana un mitrāju nosusināšana. Zemnieki, kas rod iespēju savās pļavās saglabāt kādu slapjāku vietu, kur apmesties pļavu tilbītei un citiem putniem, būtu pelnījuši ne tikai pateicību, bet arī atbilstošu finansiālu atbalstu,” uzskata Latvijas Ornitologu biedrības priekšsēdētājs Viesturs Ķerus.

“Iemesls, kāpēc tieši pļavu tilbīte ir Gada putns 2018”, nav nekas iepriecinošs,” savukārt atzīst ornitologs Ainārs Auniņš. Visbiežāk gada putna titulu iegūst sugas, kurām īsti labi neklājas, pļavu tilbīte ir klasisks gadījums. Kādreiz bija visā Latvijā sastopamas, kur pļavas un ganās lopi, bet mūsdienās ir grūti atrast. Putnu dienu izglītības programmai var pieteikties no 11.aprīļa pie muzeja pedagoga Ilvas Buntikas, tālr. 29590093.

Par putna paradumiem un tilbītes vietu Latvijas dabā otrdien, 10.aprīlī plkst.17.30 Livonijas ordeņa pils Izglītības centrā stāstīs pazīstamais zoologs Vilnis Skuja.

Ieeja – bez maksas

Plakāts: Putnu dienas_lekcija