Ventspils muzejs var lepoties, jo ar nelielu pienesumu arī piedalās vairākās Latvijas simtgades filmās.

Trešdien, 17.oktobrī Ventspilī pirmizrādi piedzīvos režisores Dzintras Gekas un scenārija autores Gundegas Repšes filma “Kurts Fridrihsons”, kurā zīmēšanas stundas epizode filmēta Ventspils muzeja struktūrvienības Amatu māja Senajā klasē. Leģendārais mākslinieks Kurts Fridrihsons tiešām īsu savas dzīves posmu ir pavadījis Ventspilī un 1945.gadā strādājis kā zīmēšanas skolotājs ģimnāzijā. 2016.gadā, māksliniekam veltītajā izstāžu un notikumu klāstā Ventspilī, Livonijas ordeņa pilī bija eksponēts Kurta Fridrihsona akvareļu cikls “Indiāņu gaita” (LNMM krājums).

Savukārt, režisores Annas Vidulejas dzirkstošajā filmā pēc Anšlava Eglīša romāna motīviem ”Homo Novus “ dzelzceļa stacijas skatos redzamie vilcienu pavadoņi un stacijas darbinieki tērpti Ventspils Piejūras brīvdabas muzeja Šaursliežu dzelzceļa ekspozīcijas 20.gs. 20.-30.gadu dzelzceļnieku formu atdarinājumos. A. Eglīša romāna mežonīgā gleznotāja Salutaura prototips (aktieris Andris Keišs) ir Ventspilī dzimušais mākslinieks Jānis Ferdinands Tīdemanis, kura lieliskie, piesātinātie darbi atrodas arī Ventspils muzeja mākslas krājumā.

Bet filmā “Bille”, – režisore Ināra Kolmane “filmējušies” Amatu mājas klases soli. Lai arī rakstnieci Vizmu Belševicu, lai kā kārotos, nevar pieskaitīt kurzemniekiem, tomēr viņas sarakstītās brīnišķīgās bērnības atmiņu grāmatas par Billi ir arī par Kurzemes pusē pavadītajām bērnības dienām, kuras toreizējā Bille pavadīja pie sava tēva māsas Annas Klievenas, Ugālē.

Ventspils muzeja krājuma un ekspozīcijas izmantošana Latvijas jaunākajās kinofilmās ir lieliska iespēja zinošam skatītājam sajust muzejisko priekšmetu “otro dzīvi”.