Sakarā ar Eiropas kultūras mantojuma dienu objektu izvēli 28. maijā Ventspilī viesojās Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldes vadītājs Juris Dambis. 

Apskatei tika piedāvāti arī Ventspils muzeja objekti – Livonijas ordeņa pils un Smiltnieku māja Piejūras brīvbabas muzejā. Smiltnieku māja veido vienotu objektu ar Pārventas bibliotēku, kas kopā stāsta emocionāli bagātīgu un vērtīgu stāstu, – kā viena vieta turpina dzīvot divos dažādos veidos – Pārventas bibliotēka, veidojot jaunu kultūras centru Pārventā, bet Smiltnieku māja iepazīstinot ar nama un tajā reiz dzīvojošo cilvēku vēsturi, kas savijas ar laiku un tā pēdām Ventspilī. Katrai celtnei savs raksturs un stāsts, kas ievelk un intriģē.

19. gs. beigu piepilsētas zemnieka dzīvojamā māja „Smiltnieki” saglabājusi savu sākotnējo 1874. gada apjomu. Māja pārvesta uz muzeju 2008. gadā, no Ventspils, Tārgales ielas 4 (tagadējās Pārventas bibliotēkas atrašanās vietas). Vecākais materiāls, kuru izdevās apzināt, ir ar 1948. g. datēts inventarizācijas plāns, kurā kā īpašniece minēta Valentīna Sakne (vēlāk Žūka). Piejūras brīvdabas muzejā māja iekārtota ar autentiskiem priekšmetiem, piemēram, senlaiku bērnu gultiņu un kamīnplītīm, kuri raksturo vienas dzimtas piecu paaudžu dzīvi. Ēka, pateicoties saudzīgajam vēsturnieku un restauratoru darbam, saglabājusi savu dzīvo elpu.

Livonijas ordeņa pils ir senākā saglabājusies būve Ventspilī, celta 13. gs. otrajā pusē (rakstu avotos pirmoreiz minēta 1290. gadā). Pils būvēta kā konventa tipa celtne ar iekšējo pagalmu, un to var uzskatīt par vecāko viduslaiku cietoksni Latvijā, kas tikpat kā nemainītā veidā saglabājis savu pirmatnējo apjomu.

13.–16. gs. pili izmantoja Livonijas ordeņa brāļi, tur darbojās evaņģēliski luteriskā baznīca (1706–1835), pareizticīgo baznīca (1845–1901), kā arī cietums (1832–1959). Pils tikusi izmantota dažādu administratīvu iestāžu un armijas daļu izvietošanai. Padomju armijas daļas pili atstāja 1983. gadā. 1997. gadā tika restaurētas pils fasādes un labiekārtota teritorija.

2001. gada septembra sākumā pēc restaurācijas darbu pirmās kārtas pabeigšanas atklāta Ventspils muzeja pastāvīgā ekspozīcija, kas veltīta pils, pilsētas, ostas un Ventspils novada vēsturei, un digitālā ekspozīcija “Dzīvā vēsture”.

2011. gadā notika pils restaurācijas otrā kārta, kuras laikā atjaunotas 2. stāva telpas – kapela, ordeņa brāļu guļamtelpa un ēdamtelpa, kapitula zāle, virsvārtu telpa, kur atklāta ekspozīcija “Ventspils pilsēta un novads vēstures ritumā zem dažādām varām”. Te valda viduslaiku noskaņa un atklājumu gars, jo katrs laiks Ventspilī tāpat kā pilī kaut ko aiz sevis ir atstājis, atliek to tikai atklāt!