Kamēr skolēnu brīvdienās Ventspils muzeja Amatu mājā (Skolas ielā 3) no 15.-19.martam tiek piedāvāta nozīmīšu darbnīca, vērts ielūkoties Ventspils muzeja faleristikas kolekcijā. 

Nozīmītes, krūšu nozīmes, lentes, medaļas un ordeņi, – tas viss iekļaujas apzīmējumā faleristika. Nozares nosaukums saistīts ar romiešu leģionāru apbalvojumiem – falerām, kas tika nēsātas virs bruņām.

Ventspils muzeja krājumā ir ap 1200 nozīmītes par dažādām tēmām – pilsētu un kolhozu jubilejas, kultūras un sporta pasākumi, organizāciju atšķirības zīmes, deputātu nozīmītes. Liela daļa ir no 20.gs. 2.puses, bet ir arī atsevišķi izņēmumi, kas saistīti ar brīvvalsts vēsturi, –  VII Latvju Dziesmu svētku nozīmīte (1931) un lībiešu karodziņa nozīmīte no 1933.gada.

Ir daudzas, mūsdienās jau grūti izprotamas norises, kas 20.gs. 2.pusē likušās nozīmītes vērtas, – ābolu novākšanas sacensības “Šķibe 89” vai Bauskas universālveikala 20 gadu jubileja. Ventspils muzejam ir dāvinātas nozīmīšu kolekcijas – kolekcionāra Ivara Jēkabsona (1937-1999) dāvinājums, ko muzejs saņēma 2006.gadā ietver 987 vienības no 20.gs. 70.gados kolekcionētajām Ventspils, Talsu, Kuldīgas, Liepājas, Saldus, Tukuma u.c. rajonu kolhozu, pilsētu un pasākumu liecībām.

Ventspils boksa trenera Marisa Rožkalna (1941-2013) dāvinājums 2011.gadā saistīts ar boksa jomu – muzeja krājumā nonāca 237 vienības 20.gs. 60.gadu Latvijas, PSRS, Eiropas sacensību nozīmīšu un medaļu.

Nozīmītes var simbolizēt piederību kādai organizācijai, iemūžināt notikumu vai paust attieksmi un pārliecību. Turklāt, tieši pēdējā joma ir īpaši aktuāla mūsdienās, kad dažādu krāsu lentītes pie apģērba, nav tikai lentītes, bet iemesls politiskām diskusijām.

Katra paaudze var saistīt sevi ar kādu politiskas aktivitātes mirkli, kas izpaudies nozīmītēs – 20.gs. 70.-80.gadu panki un viņu brīvības simbolika metāla piespraudēs. To, cik diskrēti vai atklāti varēja paust savu pārliecību 20.gs. 80.gadu beigās -90.gadu sākumā, nēsājot pie atloka sarkanbaltsarkanu nozīmīti, droši vien atceras vidējā paaudze, bet mūsdienu jauniešiem, iespējams, spilgtākā atmiņā paliks Ukrainas karoga krāsas, jo dažkārt nelielā nozīmīte pie atloka ir vienīgais, kā varam paust savu atbalstu un līdzcietību.

Ukraiņu skolēna veidota nozīmīte Amatu mājas piedāvātajā nozīmīšu darbnīcā