V-A-S-A-R-N-Ī-C-A Vai Tu zini, kas ir vasarnīca? Ir cilvēki, kas domā, ka vasarnīca ir māja, kur var mierīgi dzīvot vai pavadīt atvaļinājumu vasaras siltajā laikā – ēka, kur var atpūsties vai patverties no vasaras karstuma. Pilsētnieki vasarnīcu visbiežāk iedomājas laukos, bet mēdz būt vasarnīcas arī pilsētās, kuras vasarās vilina atpūtniekus! Ventspilī ir vesela vasarnīcu iela!

Pirms vairāk kā simt gadiem (19./20.gs. mija, 20.gs.sāk.) Ventspils pilsēta strauji attīstījās, notika lielas pārmaiņas ostas apkārtnē, uzlaboja dzelzceļu, pilsētas centrs kļuva ievērojamāks un tur tika būvētas jaunas, skaistas ēkas, tad arī radās Vasarnīcu iela.

Vasarnīcu iela veidojās populārās “dārzpilsētas” idejas iespaidā, kuru tobrīd mēģināja ieviest daudzu Eiropas pilsētu apbūvē. Tādu dārzpilsētu pirmo reizi pieminēja angļu sociologs Ebeneizers Hovards 19.gs. beigās, viņš iedomājās, ka jābūvē ne tikai rūpnīcas, fabrikas un dzīvojamās mājas blakus vienu otrai, kur nelielie pagalmi ir drīzāk saimnieciski izmantojami, nevis atpūtai, bet viņa ideja bija, ka pilsētās arī jābūt tādai vietai, kurā saplūstu pilsēta un lauki. Jaunās ēkas bija paredzēts ieskaut ar dārziem un apstādījumiem, veidojot patīkamu apkārtni, lai varētu atpūsties un relaksēties, izjust dabas tuvumu.

Rīgas Mežparku 1901.g. nolemj veidot kā pilsētas atpūtas parku ar dzīvojamo ēku apbūvi. Liepājā top vasarnīcu rajons. Arī Ventspilī līdzās Ostgalam, virzienā uz Kaziņmežu, attīstās strauji augošās pilsētas turīgāko iedzīvotāju pieņemtā jauna tipa apbūve, Vasarnīcu iela. Te ir plaši apbūves gabali modernām ēkām, kas piemērotas dzīvošanai siltajā gadalaikā – vasarā. Ēkas ceļ pamatā no koka, visbiežāk tām arī ir greznas koka detaļas un tās ieskauj dārzi un apstādījumi. Turpat netālu ir jūras pludmale, mežs, viss lai atpūstos. Saspiestā apbūve Vecpilsētā ir pieņemama aukstajos gada mēnešos, bet vasara ļauj turīgākajiem ventspilniekiem meklēt modernākus dzīvošanas risinājumus.

Muziņš iepazīstina ar lepnajām Vasarnīcu ielas vasarnīcām,- te var izvēlēties vienu vai izkrāsot visas! https://bit.ly/2Vbzkmo Kādā krāsā Tu krāsotu savu vasarnīcu?

Uzzināt vairāk par Vasarnīcu ielas vēsturi, ēkām un cilvēkiem, kas tur dzīvoja, to likteņiem var muzeja krājuma izstādē “Vasarnīcu iela” https://bit.ly/2IsKFYS

Laipni lūgti!