Ventspils muzejs nacionālo svētku ietvaros aicina apgūt pilsētas jauno pastaigu karti – Patriotu taku, pieminot notikumus, kas saistīti ar nacionāli patriotiskiem vēstures notikumiem Ventspilī.

1.Baltais krusts Meža kapos – iesvētīts 1992. gada 16. martā – Leģionāru piemiņas dienā. Pilsētas leģendas vēsta, ka šajā vietā reiz apglabāti karavīri no vairākām 2.pasaules kara armijām.

Lāčplēša dienas pasākums pie Baltā krusta 2018./2019.g.

2.Esplanādes laukums un Lāčplēša ordeņa kavalieru piemiņas stēla.
Esplanādes laukums – militāru svētku un gājienu vieta 20.gs. 20.-30. gados, t.sk. 18. novembri atzīmējot.

Aizsargu parāde Esplanādē 1823.gada 10.jūnijā.

Lāčplēša ordeņa kavalieru piemiņas stēla. Atklāta Latviju simtgades jubilejas gadā 2018. gada 11. novembrī.
Idejas iniciatora Jaunsardzes un informācijas centra iecere paredzēja, ka šādas stēlas turpmāk varētu kalpot kā visā valstī atpazīstamas piemiņas vietas, kur Lāčplēša dienā pulcēties cilvēkiem, lai godinātu Latvijas brīvības cīņu varoņus. Stēlas metu izstrādāja mākslinieks Jānis Strupulis. Simboliski stēlu izgatavošanai izvēlēts gaiši pelēks Somijas granīts, kas ir nācis no tām pašām akmeņlauztuvēm, kur savulaik tika iegūts granīts Brīvības piemineklim, un piemiņas zīmes pamatne ir izgatavota no Latvijas laukakmens. Stēlas augšdaļā ir iekalts Lāčplēša kara ordeņa bareljefs, zem tā – ordeņa devīze PAR LATVIJU un Latvijas brīvības cīņu kara gadi 1918 – 1920. Zemāk seko Ventspils pilsētā un novadā dzimušo Lāčplēša kara ordeņa kavalieru vārdi, dienesta pakāpes un dzīves gadi. Piemiņas zīmē ir izmantots unikāls burtu veids, kas sākotnēji tika izstrādāts un izmantots Rīgas Brāļu kapu ansamblī.
Stēla tiek izgatavota pēc Aizsardzības ministrijas iniciatīvas un atbalsta sadarbībā ar Ventspils pilsētas pašvaldību. Stēlas izgatavošanas darbus veica SIA “Akmens apstrādes centrs”.

Foto: Ventspils komunālā pārvalde 2018.g
Stēlas atklāšana 2018. gada 11. novembrī.
Lāčplēša dienas pasākums 2019. gadā.

2021.g. novembris

3.Piemiņas akmens jūrniekiem un zvejniekiem – atklāts 1938.g. 23. oktobrī par ventspilnieku līdzekļiem. Laukakmeņu kompozīcija tika uzstādīta 1938. gadā, – pieminekļa idejas autors ir Ventspils ostas kapteinis V. Ābelnieks. Ostas ielas rietumu gala piemiņas vieta veltīta visiem jūrniekiem un zvejniekiem, kuru atdusas vieta ir jūras dzelme.
Pieminekļa centrā atrodas trīs metrus augsts laukakmens, kurā iestrādāta pulēta granīta plāksne ar tekstu “Jūrniekiem un zvejniekiem, kuru kaps jūras dzelmē”. Pieminekļa ansamblis risināts centrālā apļveida kompozīcijā ar vienu galveno uzeju piemiņas rituāliem.

Šajā vietā, – 1988.g. 14. jūnijā ventspilnieki pirmo reizi atklāti piemin padomju represiju un deportāciju upurus.

4.Ostas promenāde – šeit 1919. g. 25. jūlijā Ventspils iedzīvotāji sagaida angļu kuģi ar latviešu karavīru rotu, un Ventspilī sākas neatkarīgās Latvijas laiks.

5.Pils tornis ar pilsētas ģerboņa simboliem vēja rādītājā. Abu svešo okupāciju laikos pils cietumā turēti neatkarīgas valsts idejas atbalstītāji – kurelieši (1944.g.rudenī), nacionālie partizāni (pēc 1945.g.),  tāpat Otrās atmodas – 1905.g. revolūcijas – dalībnieki, un arī Kartupeļu dumpja (1891) dalībnieki.

Pils tikusi izmantota dažādu administratīvu iestāžu un armijas daļu izvietošanai. Padomju armijas daļas pili atstāja 1983. gadā.

1997. gadā tika restaurētas pils fasādes un labiekārtota teritorija. Kad pils tornī (21.12.1997.) tiek pacelts šis vēja rādītājs, tas arī norāda, ka ēkā, kur gandrīz vienmēr dzīvojusi sveša vara, tagad saimnieko ventspilnieki.

2001. gada septembra sākumā atklāta pirmā Ventspils muzeja pastāvīgās ekspozīcijas daļa un darbi turpinājās… Mūsdienās Ventpils muzejs plašajās pils telpas piedāvā vairākas ekspozīcijas, izstādes un pasākumus, kas vēsta par pilsētas vēsturi un aktīvi piedalās arī Ventspils kultūras dzīvē.

6.Digitālais centrs, kādreizējais Ventspils muzejs.
Virs muzeja ēkas, kā pirmās sabiedriskās celtnes, 1989.g. 2. aprīlī tiek uzvilkts sarkanbaltsarkanais karogs. Trešās atmodas laiks, bet faktiski vēl ir padomju okupācija.


1989.g. 2. aprīlī tiek uzvilkts sarkanbaltsarkanais karogs

7.Tag. Rakstnieku māja, kādreizējais Rātsnams, arī Rātslaukums. Pilsētas dome atsāk darbu (25.11.1919.), un 23. septembrī Rātsnamā atklāj pilsētas lasītavu – tātad, – izglītība un kultūra ir prioritātes.

Padomju gados Rātsnamā ir ekskursiju birojs; Barikāžu laikā (1991) no šejienes notiek viss barikāžu koordinācijas darbs, – no Rātslaukuma atiet ventspilnieku autobusi uz Rīgu, uz barikādēm.

Kādu brīdi Rātslaukumā tiek organizēti arī Lāčplēša dienas atceres pasākumi. Foto no 2014. gada pasākuma:

2021.gada novembris

8.Ventspils ģimnāzija – viens no pirmajiem jaunās Ventspils domes  lēmumiem – 1918. g. 7. decembrī tiek dibināta latviešu ģimnāzija; 

9.Koncertzāle “Latvija” – atklāta 2019. g. 25. jūlijā – kā piemiņa un atgādinājums par reālās neatkarības sākumu Ventspilī un Ventspils lomu Latvijā; viens no vērienīgākajiem Ventspils projektiem atjaunotās Latvijas valsts laikā.

Noslēgumā novēlam izbaudīt svētku sajūtu pie koncertzāles “Latvija”.

Mēs esam Latvija!

Publicētās fotogrāfijas no Ventspils muzeja krājuma un Ventspils hronikas.