Vēstures otrdienā,  11. oktobrī, plkst. 17:30 Livonijas ordeņa pilī viesosies Oskara Kalpaka piemiņas vietas vadītājs Roberts Sipenieks.

Meirānu pagasta Visagalā, Liepsalu mājās 1882. gadā dzimis pirmais latviešu bruņoto vienību komandieris pulkvedis Oskars Kalpaks. Skolas gaitas O. Kalpaks sāka Visagala pagasta skolā, pēc tam beidza arī Lubānas draudzes skolu. Par to, kāds bija Oskara Kalpaka gājums līdz godpilnajam un bīstamajam komandiera statusam, vēstīs Ventspils muzeja viesis vēsturnieks Roberts Sipenieks. Viņš arī sniegs ieskatu kara muzeja filiāles Airītes tapšanā un vēsturē, kā arī pastāstīs par aktuālākajām norisēm un projektiem mūsdienās.

Jau no 1920. gada par brīvprātīgi saziedotajiem līdzekļiem sabiedriskās organizācijas sāka veidot piemiņas vietu Oskaram Kalpakam, un 1922. gada 3. septembrī atklāja viņam veltītu pieminekli. Pašu muzeju Airītes Kārlis Ulmanis atklāja 1936. gada 6. septembrī. Ēkā izveidoja ekspozīciju par Kalpaka bataljona cīņu gaitām. Sākoties PSRS okupācijas režīmam, muzejs turpināja darboties līdz 1944. gadam, bet 1950. gadā piemiņas ansambli iznīcināja. Muzeja ēkā iekārtoja pasta nodaļu un dzīvokļus. Sākoties Atmodai, 1988.-1989. gadā piemiņas vietu atjaunoja. 1990. gada 11. novembrī pulkveža Oskara Kalpaka muzejs atsāka savu darbību. Diemžēl 2007. gadā muzejs piedzīvoja ugunsgrēku, un ekspozīcija, kura atradās Airītēs no 1936. gada, nav saglabājusies. 2013. gada 6. martā atklāto ekspozīciju veidoja Kara muzeja darbinieki, kuri ar jaunu ideju palīdzību uzlaboja muzeja kvalitāti. Viena no ekspozīcijas daļām ir veltīta brīvības cīņām un Kalpaka bataljonam, citā aplūkotas Oskara Kalpaka gaitas Pirmā pasaules kara laikā, savukārt ekspozīcijas trešajā daļā atspoguļotas liecības par O. Kalpaka bērnību un jaunību.

Ieeja – EUR 1,10

Ieva Rupenheite, tālr. +371 636 21309