Par godu Ventspilī notiekošajam pirmajam mūzikas straumēšanas topa DIGiTop100 lielkoncertam, (2018.gada 27.janvārī) Ventspils muzejs piedāvā iepazīt Livonijas ordeņa pils ekspozīcijā skatāmos dažādu laiku mūzikas instrumentus.

 Ventspils Livonijas ordeņa pils pirmajā stāvā atrodas pianīns. Klavieres – taustiņu mūzikas instrumentus sāka būvēt 18. gadsimts sākumā (pirmās – 1711; B.Kristofori), uzlabojot klavihorda un klavesīna konstrukciju. Nospiežot taustiņus, ar filcu apvilkti koka āmuriņi sit pa stīgām, tās ieskandinot. Klavieru skaņojums hromatisks, diapazons ~7 oktāvas.

Pilī redzamais pianīns „Rönisch”, iespējams, ražots 1913.gadā. Uz instrumenta spēlējuši: komponista Jāzepa Mediņa (1890—1966) meita Margrieta Mediņa, kas strādāja kā mūzikas skolotāja un līdz sirmam vecumam mācīja privātskolniekus; pianists un Mūzikas akadēmijas docents Juris Žvikovs, kurš ir vairāku mūzikas balvu (tajā skaitā Lielā Mūzikas balva, 1994) un stipendiju (tajā skaitā Fulbright Scholarship /1996., 2009./) ieguvējs.

Otrajā stāvā, kapelā atrodas pianola jeb klavieres ar iebūvētu mehānismu, kas tapušas 1928.gadā Steinwey fabrikā, ASV. Restaurāciju piecu gadu garumā veica Aleksandrs Zaburdajevs (Latvijā) un 2012.gadā instruments tika īpaši iegādāts pils kapelai. Iebūvētais mehānisms ļauj atskaņot vairākas 20.gs. 20.-30.gadu populāras melodijas, kā arī atsevišķus klasikas skaņdarbu. Flīģelis piemērots arī mūsdienu skaņdarbu atskaņošanai. Pianolas melodijas:

  • 6065 SONATA Op.57, Apasionāta, Bēthovens, ieskaņojis Harolds Baliers
  • New World 6486 jeb 9.Simfonija Antonijs Dvoržaks, ieskaņojis M.Dvoržak (?). Pirmatskaņojums Karnegi Hollā 1893.gada 16.decembrī
  • Charles Wakefield Cadman (1881-1946) At Dawning, liriska 20.gs. 20.gadu beigu solodziesma

http://www.youtube.com/watch?v=wWdcjwyGDZU

Kapelā eksponēts arī pozitīvs jeb portatīvās ērģeles. Kopš 13.gs. beigām Eiropā zināmi dažādi ērģeļu prospekta novietojuma un uzbūves veidi, kas katrā gadsimtā tika piemēroti valdošā stila tendencēm. Ap 1600.gadu strauji pieauga ērģeļu izmēri, ievadot t.s. zelta laikmetu ērģeļbūvē. Latvijā ērģeles iedalāmas divās pamatgrupās: divmanuāļu un vienmanuāļu instrumentos (klaviatūra). Latvijas Mobilā telefona dāvinājums Ventspils muzejam ir tipisks Kurzemes baroka laika pozitīvs. Pēdējos, pēc Ugāles ērģeļbūves darbnīcas vadītāja Jāņa Kalniņa vārdiem, 18.gs. darināja vai katrā muižā. Instruments tapis pēc Ugāles ērģeļu parauga.

Komtura istabā, pils torņa II stāvā, redzams pavisam neliels mūzikas instruments – vargāns. Vargans, bandura, duceklis, vargas, zoba –  ir strinkšķināmais mūzikas instruments, atrasts Livonijas ordeņa pilī, arheoloģisko izrakumu laikā. Saglabājušās nelielas rakstiskas ziņas par tā spēlēšanu XIX gs. otrajā pusē. Latvijā vargāns, iespējams, ienācis caur vāciešiem vai tatāriem.

Vargāns sastāv no izliektas metāla stīpiņas ar tērauda mēlīti vidū. Stīpiņu turot rokā, vargānu liek pie zobiem un strinkšķina mēlīti. Tai vibrējot, rodas skaņa, kas pastiprinās (rezonē) mutes dobumā.

Turpinot muzikālo ekskursiju pilī, var doties uz torņa IV stāvu, kur pie ieejas izstāžu zālē atrodas polifons (mehāniskais metāla plašu atskaņotājs). Instruments tika restaurēts Ugāles ērģeļbūves darbnīcā un atguva savu skanējumu. 19.gs. beigās darinātā mūzikas atskaņošanas iekārta ir mūsdienu CD priekštecis un tā krājumā ir 20 „plates”, tikai mūzika tajās ir iemānīta ne jau ar ciparu palīdzību, bet gan ar āmuriņa spēku.

Ideja par spēlējošām mūzikas kastēm savulaik radās no baznīcu torņu zvanu spēlēm, kur neskaitāmi āmuriņi skandināja zvanus, radot melodiju. Nākamais solis tuvāk leijerkastēm un polifoniem 18.gs. beigās bija melodijas „ierakstīšana” ar cinkotā virsmā iesistu robiņu palīdzību, bet jau 19.gs. vidū radās arvien pieaugošs pieprasījums pēc mūzikas kastēm. Cilindrisko mūzikas kastu industrijas uzplaukums iesākas pēc 1880.gada, un tas strauji pieaug vispirms Eiropā un vēlāk arī Amerikā. Pazīstamākie tā laika zīmoli ir Symphonion of Leipzig, Germany Polyphon, Stella, Mira, Triumph, N.J.Regina u.c.. Likumsakarīgi, ka sākotnējie polifonu ražotāji attīstās citos virzienos un ar šo ražotāju vārdiem top putekļusūcēji (Regina), fotokameras un rakstāmmašīnas (Paillard).