Tuvojas Dzejas dienas, Raiņa dzimšanas diena un Herberta Dorbes muzejs gatavojas uzņemt ciemos mākslinieci Agnesi Rudzīti, kura labprāt tiksies ar Ventspils bērniem, lai atgādinātu par vēstuļu rakstīšanu – šādu mīļu saziņas veidu. Ventspils muzejs un māksliniece Agnese Rudzīte aicina ikvienu interesentu piedalīties vēstuļu un pastkaršu rakstīšanas akcijā “Mazās Izas vēstules”.

Vēstuļu akcija “Mazās Izas vēstules” noslēgsies 13.septembrī. Rakstnieka Herberta Dorbes vecāko meitu ģimenē sauca par Izu (īst.v. Izolde Veinberga 1922-1986) un šoreiz kāds Izas atmiņu stāsts par vēstuli Rainim –“lielajam dzejniekam”.

Meitiņa Iza un viņas tētis – skolotājs un rakstnieks H.Dorbe (centrā). 1923. gads. Foto no Ventspils muzeja krājuma

1927. gadā Rainis viesojās Ventspilī, lai piedalītos šejienes Raiņa kluba rīkotajos Strādnieku kultūras svētkos un laikrakstā „Brīvā Venta”, 1959. gada 12. septembrī publicētas rakstnieka Herberta Dorbes atmiņas par šo notikumu:

„„Tēt, vai tik tas patiešām ir Rainis?”, vaicāja mana mazā meita, kas arī Raini bija skatījusi tikai bildēs un tagad, līdzīgi daudziem, bija dziļi saviļņota, vērojot dzejnieku tik tuvu esam visā dabā un patiesībā. — kad viņš tūdaļ savaldzināja manu mazo meitu, kura pirms tam platām acīm viņu kā brīnumu bija vērojusi, bet nu viņa klēpī jutās apskaužami labi, tad viņā nebija nekas vairs no atbildīgā izglītības resora vadītāja, bet vienīgi dzejnieks un lielais bērnu draugs. Kad vakarā sastapāmies otru reizi, Rainis apjautājās pēc mazās, un man bija jāpastāsta, ka tā ar lielām sirdssāpēm un raudām palikusi gultā, jo bija jau vēls vakars. Rainis siltiem vārdiem mazo pažēloja un lūdza man nodot meitiņai mazu šokolādes tāfelīti. — Otrā dienā meitiņas uzdevumā man bija jāraksta paldies Rainim”.

Izoldei Dorbei Raiņa dāvinātā šokolāde (Ventspils muzeja krājums) un Izas tēta – H.Dorbes dzejolis “Liels paldies” par godu šim notikumam

Kam jūs rakstītu vēstuli un ko tajā vēlētos pateikt? Vēstuļu rakstīšanas akcijā “Mazās Izas vēstules” aicinām piedalīties ikvienu interesentu un notraukt putekļus no vēstuļu un pastkaršu rakstīšanas un sūtīšanas tradīcijas. Aicinām iedziļināties rakstnieka H. Dorbes un viņa ğimenes biogrāfijā, rakstīt un sūtīt vēstules vai pastkartes uz H. Dorbes muzeju, izvēloties sev mīļāko adresātu – rakstnieku, runci Inci, Ainu, brālīti un cālīti, rakstnieka meitu Izu vai tēlu no Kaķpēdiņu bulvāra. Saņemtā korespondence tiks eksponēta H. Dorbes muzejā. Un H. Dorbes muzeja un mākslinieces Agneses Rudzītes izvēlētie aizraujošāko vēstuļu vai pastkaršu autori saņems balvas. Gaidīsim jūsu sūtījumus līdz 12. septembrim:

H.Dorbes muzejs „Senču putekļi”

Ērgļu ielā 1,

Ventspils, LV-3601