Birutas Baumanes gleznu izstādes atklāšana 2018.gada 8.martā plkst.15.00 Livonijas ordeņa pilī

Ar Birutas Baumanes (1922–2017) gleznu izstādi no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja krājuma, Ventspils muzejs uzsāk izstāžu ciklu Latvijas zelts, kurā šogad iecerēts eksponēt Latvijas mākslas un kultūras vērtības.

Birutas Baumanes daiļrade ir nozīmīgs spēka avots ikvienam, kas interesējas par vizuālo mākslu. Izstādē Ventspils muzejā Livonijas ordeņa pilī eksponētas 26 gleznas no mākslinieces dāvinājuma LNMM. Kopumā Latvijas Nacionālā mākslas muzeja krājumā glabājas 84 Birutas Baumanes gleznas.

Birutas Baumanes pirmā personālizstāde notika Mākslinieku namā Rīgā 1966. gadā, kopš tā laika sarīkotas vērienīgas izstādes Latvijā un ārvalstīs. Nozīmīgs izziņas avots pētniekiem ir gleznotājas sarakstītā grāmata “Es dzīvoju” (1995). Par autores daiļradi izdoti katalogi un albumi, kā arī Aijas Nodievas monogrāfija “Dzīves krāsas” (1991), bet 2010. gadā klajā nāca apjomīgs galerijas “Daugava” vadītājas Andas Treijas sastādīts albums ar vairāk nekā 400 mākslinieces darbu reprodukcijām.

“Biruta Baumane teikusi, ka viņas glezniecība ir viņas dzīve, ka tā ir dienasgrāmata, bet dzīve – tas ir laiks, kurā mēs piedalāmies, laiks, kam mēs piederam ar saviem darbiem, jūtām, domām un redzējumu par to. Īpašs ir radošās personības redzējums, kas materializē šo laiku skaņās, formās, krāsās, vārdos, radot mākslas darbus, kuros dzīvo šis laiks, kļūstot par pārlaicīgo, mākslu.“ (no A. Treijas monogrāfijas Biruta Baumane. Glezniecība).

Savukārt, mākslas zinātniece un LNMM kolekcijas glabātāja Ilze Putniņa raksturo B. Baumanes glezniecības tēmas: “Dēkas romantika aizrauj Birutu Baumani. Pēkšņi ieraudzīts rosinošs motīvs pilsētā pie jūras, ostas skats vai vientuļš gājējs mazpilsētas snaudošajās ielās – nesarežģīts sižets mazliet smeldzīgā noskaņā. Patukšais svētdienas miers, kāds bērns vai kaķis un gaišas debesis. Ventspils osta ir piedzīvojums, kas vilina un tuvina mākslinieci kuģu vīru pasaulei. “Vējš virs Ventspils” (1971) – meistarei vairs nepietiek ar Ventspili, lai cik gleznieciska tā nebūtu, ir vajadzīgs vējš, pasaules ceļojuma gars, ilgas pēc mājām jūrā un mājās ilgas pēc jūras.”

Birutas Baumanes gleznās ir šī ilgošanās un skaistuma smeldze – vai tas būtu klauna baltajā sejā izzudušais smaids, vai oranžsārta gaisma tumstošas ainavas logā, – pat šķietami vienkāršā klusajā dabā sajūtama mākslinieces nerimstošā klātbūtne un dzīves alkas.

Izstādi Livonijas ordeņa pilī atklās 8.martā plkst.15.00, tā būs skatāma līdz 4.maijam.