Livonijas ordeņa pilī no 7.oktobra skatāma izstāde “Zudusī litvaku pasaule mākslinieka Gerarda Bagdonaviča zīmējumos”

Ventspils muzejā Livonijas ordeņa pilī skatāma saistoša izstāde par kādu zudušu pasauli, kas atspoguļota mākslinieka Gerarda Bagdonaviča zīmējumos. Izstādē „Zudusī litvaku pasaule mākslinieka Gerarda Bagdonaviča (1901–1986) zīmējumos” skatāmi mākslinieka darbi, kas tapuši no 1928. līdz 1950. gadam. Zīmējumi atspoguļo Lietuvas ebreju ikdienas dzīvi un kultūru. Izstāde veltīta tam, ka 2020. gads Lietuvā noteikts par Viļņas Gaona un Lietuvas ebreju (litvaku) vēstures gadu.

Grafikas, zīmējumi un akvareļi ir svarīga liecība par litvaku identitātes veidošanos, uzturēšanu un zaudēšanu. Mākslinieks un fotogrāfs Gerards Bagdonavičs bija ne tikai ievērojams Lietuvas kultūras dzīves pārstāvis 20.gs. 20.-50.gados. Viņš bija viens no tiem, kas jau 20.gs. 20.gadu nogalē ebreju kultūras mantojumu uzskatīja par daļu no Lietuvas vēstures un kultūras, par neatņemamu daļu no Lietuvas pilsētu ainas, par kaut ko iemūžināšanas vērtu. Pateicoties viņam un domubiedriem, Lietuvas ebreju kultūras mantojums tika dokumentēts daudz plašāk, nekā citās Baltijas valstīs.

Izstādi papildina Šauļu novada fotogrāfu 20. gadsimta 30.–40. gados fiksētie objekti – sinagogas un to interjers. Izstādē redzamie darbi palīdz atjaunot vēsturisko pagātni, rekonstruē ebreju kopienas iezīmes, tās darbības īpatnības, atklāj specifiskas Lietuvas ebreju mākslas tradīcijas.

Izstādi organizē Šauļu muzejs “Aušros”, muzejs “Ebreji Latvijā” un Ventspils muzejs, to finansē Lietuvas Kultūras padome un Šauļu pilsētas valdība.

Nozīmīgs izstādes papildinājums gaidāms Ventspils muzeja Vēstures otrdienā 27.oktobrī, kad gaidāma tikšanās ar muzeja “Ebreji Latvijā” vadītāju Iļju Ļenski, kas plašāk iepazīstinās ar ebreju kopienu kultūrvēsturi gan Lietuvā, gan arī Latvijas kontekstā.