Šajā nedēļas  nogalē Latvijā noritēs tradicionālās Eiropas kultūras mantojuma dienas. Ik gadu katra Eiropas valsts izvēlas sev aktuālu tēmu kultūras mantojuma jomā  un to reprezentējošus objektus.

Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde šogad Eiropas kultūras mantojuma dienām, kas visā Latvijā notiks no 25. līdz 27. septembrim,  ir izvēlējusies nozīmīgu un konceptuālu tēmu:  “Būvkultūra”. Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde uzsver būvkultūru, kā trauslo dialogu starp kultūras mantojumu un būvniecību. Tēma ir  aktuāla ne tikai pie mums Latvijā. Apzinoties tendenci zaudēt  gan būvētās vides, gan  dabiskās ainavas kvalitāti visā Eiropā, kas izpaužas būvniecības novienkāršošanā, nepietiekamās rūpēs par ilgtspēju, aizvien pieaugošo vienveidīgo urbanizāciju un bezatbildīgu zemes izlietojumu, vēsturiskās struktūras pasliktināšanos un reģionālo tradīciju un identitāšu zaudēšanu, 2018.gadā Eiropas valstu kultūras ministri, tiekoties konferencē Davosā, pieņēma īpašu deklarāciju par būvkultūru, nospraužot mērķi  tiekties uz  augstas kvalitātes būvkultūru Eiropā.

Latvijā objektus, kas raksturo būvkultūru,  šogad ieteica īpaši izveidota ekpertu komisija.  Šajā sarakstā ietverti  vairāk kā 30 dažāda rakstura un vecuma objekti, kas vislabāk demonstrē būvkultūru, to starpā Apriķu baznīca, Kalnciema ielas koka ēku kvartāls, Ķīpsalas koka ēku apbūve, Liepājas Valsts 1.ģimnāzijas ēka, Vienības nams Daugavpilī, Kuldīgas vecpilsēta, modernisma piemineklis – Dailes teātra ēka, Rēzeknes Zaļā sinagoga un citi.

Ventspils objektus jau vasaras sākumā izvērtēja Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldes vadītājs, arhitektūras zinātņu doktors Juris Dambis, kurš Eiropas kultūras mantojuma dienu objektu sarakstam ieteica divus mūsu pilsētas objektus – Ostas ielas promenādi, kas mērķtiecīgi tapusi vairāk kā divdesmit gadu garumā, un kompleksu objektu – Pārventas bibliotēka / Smiltnieku māja –  2009. gadā Tārgales ielā 4 uzcelto Pārventas biblotēku un no šīs vietas uz Piejūras brīvdabas muzeju pārvietoto un kvalitatīvi restaurēto vēsturisko Smiltnieku māju, tā akcentējot Latvijā inteleģento attieksmi pret kultūras  mantojumu, vēsturiskās ēkas īpašniekiem, kā arī jaunbūvētās bibliotēkas ēkas arhitektūras kvalitāti un pienesumu pilsētas kultūrā.

Abos pilsētas objektos notiks pasākumi.  25. septembrī plkst. 17.00 Pārventas bibliotēkā  interesenti tiek aicināti uz pasākumu  “Pārventas stāsti no “Smiltnieku” mājas līdz Pārventas bibliotēkai. No tautas celtniecības līdz mūsdienu arhitektūrai”. Stāstnieku lomās –  vēsturniece Baiba Korše, arhitekti Daiga Dzedone, Pēteris Bajārs un Agris Lērums, būvinženieri Aivars Avotiņš un Vladimirs Budigins. Pasākuma laikā Pārventas bibliotēkā tiks atklāts stends, kas  tapis ar  Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldes atbalstu, un vēstīs par tās vietas vēsturi un Smiltnieku māju.

Savukārt, Ventspils muzeja tradicionālajā ciklā “Vēstures otrdiena” – 29. septembrī plkst. 18.00  Livonijas ordeņa pilī, tiekoties ar  pilsētas galveno arhitekti Daigu Dzedoni, būs iespēja pievērsties tēmai  “Ostas ielas attīstība divdesmit gadu garumā – no starptautiskā arhitektūras ideju konkursa “Ventspils lineārā centra spēles” līdz šodienai, no Prāmju termināļa līdz Mīlestības bākai un nākotnes vīzijām”.