No 3.maija Ventspils Amatu mājā skatāma izstāde “Latvijas novadu jostas”

No 3. maija Amatu mājā skatāma izstāde “Latvijas novadu jostas”, kur eksponētas Ventspils tautas lietišķās mākslas studijas “Drellītis” vadītājas Vijas Dones darinātās Latvijas novadu – Kurzemes, Zemgales, Vidzemes un Latgales, jostas. Kopumā izstādē skatāma 41 josta.

Lai arī Ziemeļkurzemes tautas tērpam (gan vīriešu, gan sieviešu) vairāk raksturīga ir sleņģene, tomēr ir novadi, kuros arī kaltajai jostai pievienojas austā. Piemēram, Alsunga ir vienīgais Kurzemes novads, kurā pie goda tērpa sietas arī austas rakstainās jostas, turklāt, tai vajadzēja būt tik garai, lai divreiz apņemot ap vidu, gali nokarātos līdz ceļgaliem (“Latviešu tautas tērpi, Latvijas Vēstures muzejs, Jāņa sēta, 1997)”.

Audēja Vija Done izstādes eksponātus, – greznās rakstainās jostas audusi aptuveni divus gadus. Vija Done ir TLMS “Drellītis” vadītāja vairāk kā 20 gadus. “Drellītis”  dibināts 1968. gadā, bet Tautas lietišķās mākslas studijas nosaukumu ieguvis 1978. gadā. Studijā, kas darbojas Amatu mājā, top tautas tērpi, segas, galdauti, prievītes, jostas, dvieļi, galda sedziņas un spilveni, rokdarbnieces arī tamborē, ada cimdus un zeķes. Studijas dalībnieces regulāri piedalās valsts mēroga izstādēs, lekcijās, semināros un rīko savu darbu izstādes.

Izstāde būs skatāma no 2022.gada 3.maija /3.maijā Amatu māja atvērta līdz pl. 16.00, 4. maijā – slēgts/.