Ventspils muzejā Livonijas ordeņa pilī izstāžu ciklā “Svešinieku mierinājums” izstāde “Brazilvuds: I daļa. Kristīne Abika un Māris Ločmelis”

Ventspils muzejā Livonijas ordeņa pilī patlaban skatāmas divas izstāžu cikla “Svešinieku mierinājums” izstādes, kurās kokam vai kādai ar koku saistītai tehnikai tiek piešķirta noslēpumainā un brīnišķīgā svešinieka loma – tās ir izstādes par īpašo japāņu laku, ko iegūst no lakas koka, un Kurzemes jūras piekrastē izskaloto sarkankoku, tautās sauktu – par brazilvudu.

Izstādes Brazilvuds: I daļa. Kristīne Abika un Māris Ločmelis ievads vēstī: “Stāsts iesākās pirms vairāk nekā 120 gadiem, kad 1884. gada rudens vētrā, pie Ulmales uz akmeņiem uzskrēja franču burinieks “Le Tage”. Tas bija ceļā no Haiti uz Liepāju, un kravā tam bija Brazīlijas sarkankoks, paredzēts Krievijas cara galmam. Tā vietā melnais, dzelzim līdzīgais koks nogrima Baltijas jūras dzelmē, kur pacietīgi ripinās vēl šobaltdien. Laiku pa laikam Sārnates galdniekam Kārlim Rubenim vecie zvejnieki atnes izskaloto “brezilkoku” un stāstus par nažu spaliem, kas krāso plaukstas sarkanas. Par melnā koka skaidās vārītiem tīkliem, kas kļūst rudi. Tikmēr pāvilostnieks Rolfs Jansons no atrastajiem kokiem uz metāla virpas virpo vīna pudeļu aizbāžņus. Rolfa un Kārļa stāstu iespaidota, māksliniece Kristīne Abika nolēma atrast veidu, kā brazilkokā noslēpto krāsu atdzīvināt uz audekliem, bet fotogrāfs Māris Ločmelis fiksēja īsos mirkļus, kad koka skaidas iekrāso ūdeni tumši sārtu un brazilkoka asinis vēl nav atdzisušas.”  

Scenogrāfe un māksliniece Kristīne Abika, kas jau divdesmit gadus ir saistīta arī ar Sārnati, veidojusi scenogrāfiju vairāk nekā 40 izrādēm Latvijas profesionālajos teātros, nominēta un saņēmusi vairākas Spēlmaņu nakts, kā arī Čaikas balvu Krievijā. Autore daudzām personālizstādēm un mākslas projektiem, kas saistīti ar laika patinu ieguvušu ready made priekšmetu ekspozīcijām un transformāciju glezniecībā. Plašāk par mākslinieces darbību un brazilkoka projektu: https://kristineabika.com/

Fotogrāfs Māris Ločmelis ikdienā saistīts ar reklāmas fotogrāfiju, īpašu atpazīstamību guvis ar fotogrāfu Raimo Lielbriedi iedzīvinot no jauna vēsturisko ambrotipiju (no grieķu val. -nemirstīgo nospiedumu) -19.gs. fototehnikā radītus uzņēmumus. M.Ločmelis organizējis vairākas personālizstādes un piedalījies grupu izstādēs ne tikai Latvijā un Lietuvā, bet arī Meksikā un Krievijā.

2020. gadā no 10. jūlija līdz 13. septembrim Brazilvuds citā veidolā pabija Liepājas koncertzāles Lielais Dzintars mākslas telpā Civita Nova.

Izstāde Brazilvuds:I daļa Livonijas ordeņa pilī skatāma līdz 2021. gada 30.jūnijam