Pirms četriem gadsimtiem Ziemeļeiropā ieceļojušais nakteņu dzimtas dārzenis Latvijā atradis sev gan atsaucīgus audzētājus, gad ēdājus. Un tāpēc Ventspils Piejūras brīvdabas muzeja dzirnavās no 10.septembra līdz 12.septembrim būs skatāma un smaržojama kolekcionāra Valda Pūliņa  200 tomātu šķirņu izstāde.

Tomāti, ja vien tiek audzēti pašu siltumnīcā, ir vitamīniem bagāts dārzenis, kuru kulinārijā iespējams izmantot ļoti daudzveidīgi. Tomāti satur C, B1, B2, B6, E, K vitamīnus, nikotīnskābi, kāliju, magniju, dzelzi, cinku, kalciju, nātriju, hromu, dabīgus antioksidantus, kas samazina draudus saslimt ar dažādām hroniskām kaitēm.

Tomātu kolekcionāra Valda Pūliņa kolekcijā ir vairāk kā 700, bet uz Ventspili ceļos 200 dažādas tomātu šķirnes.

Pats saimnieks par tomātu šķirnēm zina daudz stāstīt. Šķirne ’Monforda brīnums’ patiešām izskatās pēc brīnuma — tomātiem ir gan neierasta krāsa, gan forma. Piemēram, Valda Pūliņa īpašumā aug tomātu šķirne ’Vinnijs Pūks’ un ir arī ’Maša un lācis’, pat ’Pekausis’ un ’Vectēvs Ivans’, kas esot ļoti iecienīta šķirne un ļoti spīdot, tāpat kā ’Buļļa medus’. Tomāti atšķiras pēc garšas — ir saldāki, skābāki, sulīgāki vai miltaināki. Esot arī tāda šķirne kā ’Jūrnieka laime’, kas izskatās pēc mini arbūza, ’Šokolādes oga’, kas iemantojusi nosaukumu krāsas dēļ, un arī ’Kazahstānas melnais princis’, par kura krāsu var nojaust jau pēc nosaukuma. Tāpat ’Šokolādes sirsniņa’ ne krāsas, ne formas ziņā smalkāku aprakstu neprasa.

Izstādē varēs ne tikai apskatīt, bet arī iegādāties tomātu sēklas (no 10.-12. septembrim Ventspils Piejūras brīvdabas muzejā).

Ieeja ar muzeja ieejas biļetēm.