Ventspils Amatnieku festivālā “Amatu mājai -15” 30.jūlijā no 12 līdz 14 notiks podnieku virpošanas sacensības un pēc tām arī Tautas klase, kurā katrs drosmīgais varēs izmēģināt savas prasmes.

Pieredzējušie podnieki sacentīsies, kurš no 6 kg māla izvirpos augstāko cilindru un diametrā dižāko bļodu. Tie 6kg māla būs vīriem – Talsu Ciparnīcas Naurim Galviņam un Amatu mājas podniekam – Jānim Kupčam, keramiķēm – Diānai Dzelmei (“Ciparnīca”, Talsi) un Antrai Mazikai (Liepāja) būs atviegloti noteikumi.

Tiem, kas ne reizi nav mēģinājuši uz podnieka virpas noturēt spītīgu māla piku, iespējams, jāpaskaidro – aptuveni 25 cm diametra māla bļodai vajag 2 kg māla. Bet, ja vēlaties zināt, cik māla vajadzēja jūsu mīļākajam māla traukam – pie tagadējā svara pieskaitiet vēl 20%.

Visi četri sacensību dalībnieki darina traukus, kas ir godīgi lietojami ikdienā un pieprasīti to lietotājiem.

«Es vienmēr esmu darījusi to, kas man patīk, un tam arī ļaujos,» saka keramiķe Antra Mazika, kura šajā profesijā atgriezusies pēc vairāk nekā 20 gadu pārtraukuma un ar prieku virpo lielās formas.

“Man šķiet, ka ar mālu notiek veiksmīga enerģijas apmaiņa – dusmas vari ieklapēt mālos, kamēr tos mīci, bet mīlestību ielikt, kad taisi podu, tāpēc podnieki ļoti ilgi izskatās jauni un ilgi ir stipri,” šādu atziņu reiz paudusi biedrības «Ciparnīca Tals’ keramik’» podniece Diāna Dzelme.